Štefan, Čičarovce:
Dobry den,chcel by som sa opítat,či sa moze ráno brat viac pripravkov-vitaminov naraz.Dakujem.
21. 1. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

na túto otázku je pomerne ťažko odpovedať, pretože neviem aké prípravky alebo respektíve vitamíny chcete kombinovať.
Pri užívaní doplnkov výživy treba vychádzať najprv z údajov uvedených na obaloch jednotlivých prípravkov. Tam sa udáva nielen dávka ale aj spôsob podávania. Niektoré prípravky je možné užívať na lačno, iné s jedlom, ráno alebo večer, prípadne dvakrát denne. Takisto závisí aj od Vás či znesiete príjem niektorých látok na prázdny žalúdok alebo nie, prípadne či môžete užívať ich ráno alebo počas dňa.
Kombinovanie prípravkov je možné, ale aj tu treba dodržiavať určité zásady. Samozrejme logické je kombinovať prípravky so sólo látkami, prípadne také , ktoré by sa nekumulovali alebo pôsobia opačne. Napríklad nemá význam, ba môže byť škodlivé užívanie prípravkov kde sa nachádzajú vitamíny rozpustné v tukoch - A,D,E,K- ich nadmerný príjem vedie k ukladaniu v pečeni a tukovom tkanive a to vyvoláva zdravotné problémy. To sa však týka aj minerálnych prvkov, kde takisto užitím viacerých prípravkov sa môže prekročiť hranica povoleného príjmu.
V prípade pochybnosti sa treba obrátiť na pracovníkov v lekárňach, kde určite dostanete odbornú informáciu.
Najvhodnejšou alternatívou ak si chcete zabezpečiť dostatočný príjem všetkých dôležitých vitamínov je užívanie kompletných multivitamínov a multiminerálov, napríklad rad Spektrum - ABC Spektrum, Imuno Spektrum, Senior Spektrom, EnergyQ10 Spektrum. Pri kúpe týchto prípravkov máte istotu, že ste dodali do svojho organizmu potrebné vitamíny v optimálnom zložení a dostatočnom množstve.
31. 1. 2003 dňa 0:00