Anonim:
Dobrý deň!
Zaujímalo by ma, či sú prípravky na báze rastlinných extraktov a pd.,ktoré rozpúšťajú usadeniny na cievach /pri arterioskleróze/teda, ktoré nemajú len preventívny účinok, ale aj odstraňujú plaky.
Ako pôsobí v tomto smere ginkgo biloba, lecitín a pd.
20. 9. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

keďže si myslím, že problematika artériosklerózy je Vám vďaka množstvu informácii v médiach dostatočne známa, budeme sa teda venovať priamo Vašej otázke.
Popri rôzných režimových opatreniach ako je správny spôsob stravovania, pohyb a ďalšie zásady zdravej životosprávy, sa uplatňujú v rámci prevencie prípravky, ktoré pomáhajú predchádzať a riešiť problém artériosklerózy.
Tieto prípravky zaraďujeme medzi produkty špeciálnej výživy alebo tzv. doplnky výživy. Aktívne látky sú často buď látkami prírodnými alebo ľudskému telu prirodzenými, pretože sa v ňom vyskytujú a týmito doplnkami sa upravuje ich hladina v ľudskom organizme. To umožňuje dlhodobé a bezpečné podávanie týchto prípravkov pri dodržaní dávkovania a spôsobu užívania.
Čo sa týka artériosklerózy, je tu možnosť doporučiť viacero prípravkov s rôznými účinnými látkami.
Zvláštnemu záujmu vedcov sa už dlhšiu dobu teší látka lecitín, ktorá je vlastná ľudskému organizmu, nachádza sa vo všetkých bunkách, dôležitá je hlavne pre činnosť mozgových a nervových buniek. Vďaka emulgačnej schopnosti ma lecitín vplyv na zmenšovanie tukových častíc v krvnom obehu.Stará sa o "čistotu krvi" a zabraňuje artérioskleróze.Pomáha pri transporte a premenách tukov v tele. Udáva sa aj jeho schopnosť rozpúšťať tukové a cholesterolové usadeniny. Okrem toho je "potravou pre mozog", podieľa sa na prenose vzruchov (jeho zložka cholín sa premieňa na acetylcholín). Bráni tukovej degenerácii, cirhóze a nádorom pečene a pomáha chudnúť. Lecitín je možné skombinovať s alicínom, čo je výťažok z cesnaku, ktorý takisto znižuje riziko vzniku artériosklerózy.
Spoločnosť Walmark má na trhu prípravky Lecitín 1000 mg, Lecitín + Alicín, prípadne od firmy Nature´s Bounty prípravok Lecitin 1200 mg a 500 mg.
Významne znižujú riziko kôrnatenia ciev aj prípravky s obsahom nenasytených Omega-3 kyselin, ktoré sú obsiahnuté v rybom oleji. Ide o olej z rýb v studených arktických vodách, ktoré majú vysoký podiel týchto kyselín. Ich účinok je zdokumentovný prakticky nulovým výskytom infarktov a kôrnatenia ciev u severských národov v strave ktorích dominujú spomínané druhy rýb. Doplnenie Omega-3 kyselín je možné aj formou doplnkov výživy, napríklad prípravkom EPA marine.
Extrakt z Ginkga biloby zabraňuje vzniku krvných zrazenín a tak predchádza vzniku aterosklerózy v dôsledku tvorby krvných zrazenín. Zlepšuje prekrvovanie mozgu a končatín, čím klesá riziko aterosklerózy končatinových tepien a tepien privádzajúcich krv do mozgu, ktorej dôsledkom môže byť "mrtvica" alebo poruchy pamäti.
Aj popri užívaní spomínaných preparátov netreba zabúdať na režimové opatrenia, ktoré cestou zníženého príjmu tukov, zníženia hladiny "zlého "cholesterolu, zvýšeneho výdaja energie vedú k zníženiu rizika vznika artériosklerózy.
Ďakujem za Vašu otázku, dúfam, že som ju dostatočne objasnil a teším sa skoré stretnutie.

5. 11. 2002 dňa 0:00