Andrea, Bratislava:
Dobry den!
Zacala som uzivat Multivitamin s Echinaceou, ale v casopise som sa docitala, ze ludia s alergiou nemozu uzivat cehinaceu, rovnako ako ludia s autoimunitnymi ochoreniami. Rovnako tu pisu, ze uzivanie echinacey nie je stopercentne neskodne, vraj sa vyskytli pripady alergickych reakcii, dokonca ochorenie na astmu. Je to naozaj tak??
Dalej by som sa chcela opytat, ci je mozne kombinovat uzivanie multivitaminov s pripravkom StresVit a rovnako s pripravkom Quarana, resp. GinkoPrim.
Dakujem za odpoved.
Andrea
28. 11. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

čo sa týka užívania prípravkov s obsahom výťažku z rastlín Echinacea, udávajú niektorí odborníci, že v určitých prípadoch je na mieste opatrnosť. Pri vonkajšom používaní kontraindikácie nie sú známe. Vnútorné užívanie či už v tekutej forme alebo v tabletách sa doporučuje konzultovať s ošetrujúcim lekárom pri systémových ochoreniach ako je tuberkulóza, leukémia, kolagenóza, skleróza multiplex. Opatrne treba s prípravkami s echianceou narábať pri sklonoch k alergiám a v tehotenstve.
Niekedy býva ako vedľajší učinok aj alergická teakcia okamžitého typu. U diabetikov napríklad môže zhoršovať predchádzajúcu liečbu.
Každopádne ak ste alergik a uvažujete o užívaní prípravkov s ecinaceaou, treba o tom informovať svojho imunológa respektíve alergológa.
Užívanie prípravku StresVit s prípravkom Guarana alebo GinkoPrim je možné.
26. 1. 2004 dňa 0:00