Iveta, Levice:
Dobrý deň,
už tri mesiace si čistím zuby pastou SANTOIN, sem-tam používam aj ústnu vodu SANTOIN a napriek tomu mám takéto problémy: V ústach na ďasne sa mi vytvorila biela bodka (asi sa to nazýva fistula). Dosť ma to bolí, potieram si to kvapkami BUKOSAN. Asi po týždni mi to zmizne a asi oo 2-3 týždňoch sa mi to vytvorí saze inde. Neviem či mi nechýba nejaký vitamín. Momentálne užívam vitamíny od Walmarku B-komplex+C a Viaderm.
Prosím poraďte mi s týmto mojím problémom. (Mám iba 28 rokov.)
5. 4. 2002 dňa 0:00


Zubná pasta a ústna voda Santoin sú prípravky ústnej hygieny, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s poprednými odborníkmi Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zubná pasta Santoin obsahuje množstvo účinných látok spomedzi ktorých má najdôležitejšie miesto extrakt rastliny Macleaya cordata. Ide o čínsku liečivú rastlinu, ktorej extrakt obsahuje prírodné látky sanguinarin a chelerithrin. V Japonsku a Číne sa táto rastlina využíva na liečenie plesňových ochorení ústnej dutiny a kože. Výskumom sa zistilo, že spomínané alkaloidy majú výrazny protizápalový a širokospektrálny antimikrobiálny účinok. Cestou pôsobenia na zníženie počtu ústnych baktérií dochádza k zníženej tvorbe zubného povlaku - plaku ako najdôležitejšieho faktora vzniku zubného kazu a ochorení parodontu. Klinickými skúškami sa dokázalo zníženie krvácavosti a zápalov ďasien. Preto prípravky radu Santoin sú doporučované ako účinný prostriedok pre liečenie prejavov parodontózy a zlepšenie stavu ústnej hygieny. Samozrejme ani ten najlepší prípravok nemôže nahradiť základné úkony ústnej hygieny - používať vhodnú zubnú kefku a správnu techniku čistenia. Kombinácia vhodných zubných kefiek a techniky spolu so zvláštnými zubnými pastami dokáže zaistiť čistiaco efekt a preventívne pôsobiť proti vzniku zubného kazu a parodontózy.
Váš postup používania prípravkov radu Santoin je veľmi správny, pretože účinok zubnej pasty je používaním ústnej vody zvýraznený a docieľuje sa vyšší liečebný efekt. Napriek používaniu prípravkov Santoin máte problémy, ktoré sú v podobe tvorby "bielých bodiek" a ktoré sú bolestivé. Na základe uvedeného sa domnievam, že ide pravdepodobne o tvorbu hlbších zápalových ložísk spojených s produkciou hnisu a zápalových mediátorov, čo vyvoláva spomínanú bolestivosť. V tomto prípade nemusí účinnosť Santoinu byť dostatočná na zvládnutie tohto stavu. Odporúčam návštevu stomatológa, ktorý môže na základe rtg snímku stanoviť prípadné ložisko zápalu alebo zistiť iné príčiny, ktoré sú zodpovedné za daný stav. Doporučujem pokračovať v používaní zubnej pasty a ústnej vody Santoin i naďalej, po vykonaní príslušnej terapie zo strany stomatológa, Santoin môže preventívne pôsobiť proti opakovaniu takýchto prejavov. Takisto je na mieste aj užívanie prípravku B - komplex+ C, pretože tieto vitamíny majú dôležitú úlohu pre fungovanie buniek slizníc a kože, napomáhajú hojeniu rán a regenerácii. V poslednom období sa často pri problémoch ďasien hovorí o účinku látky koenzým Q10, ktorá pôsobí ako antioxidant voči voľným radikálom, ktoré napádaju bunkové membrány a ničia tkanivo ďasien. Dochádza k zápalom, bolestivosti a krvácaniu. Nakoľko užívať prípravky s obsahom koenzýmu Q10 je možné dlhodobo a bezpečne,treba zvážiť túto možnosť a vybrať si doplnok výživy s koenzýmom Q10. Walmark má na trhu viacero prípravkov -" Koenzým Q10, Koenzým Q10 10 mg, Koenzým Q10 10 mg effervescent, Coenzyme Q10 + Carnitin".
Ďakujem Vám za záujem o naše prípravky, prajem úspešne zvládnutie Vášho zdravotného problému a teším sa na skoré stretnutie pri ďalších otázkach.


10. 4. 2002 dňa 0:00