Roman:
Dobrý deň,
už 23 rokov mám atopický ekzém. Niekoľko rokov dozadu mi lekárka predpísala krém Elocom (mometasoni furoas), čo je veľmi silný kortikosteroid, ktorým si natieram pokožku približne 1x týždenne. Táto masť mi veľmi pomáha, hlavne na tvári, kde mám ekzém najviac rozšírený. Chcem sa Vás spýtať, či sa mi nemôže niečo stať, keďže si tak silnú masť aplikujem tak často? Druhá otázka, ktorú sa chcem spýtať: Mávam obdobia, že sa mi pokožka žačne ošupovať a popraskajú sa mi kútiky úst. Predpokladám, že mi chýba neaký vitamín alebo minerálna látka. Vopred ďakujem za radu.
21.4.2004 dňa 9:35
Dobrý deň. Elocom je hormonálna masť /kortikosteroid/, viazaná na lekársky predpis. Treba dodržiavať užívanie podľa rád vášho kožného lekára ktorý je najlepšie oboznámený s vašim ochorenínm. Podľa rozsahu a typu ochorenia lekár určí druh lieku a ako často ho aplikovať.
Nakoľko dlhodobé užívanie liekov tohto typu prináša nežiaduce účinky doporučujeme nanášať veľmi tenký film a pri každej lekárskej kontrole sa informovať o ďalšom užívaní.
ďalej píšete že sa vám olupuje pokožka. Olupovanie može byť spôsobené nejakým prípravkom na pleť ktorý ju vysušuje. Môže to byť aj dôsledok vášho ochorenia alebo nedostatok vitamínov... ( presnú príčinu Vám povie Váš dermatológ). Čo sa týka vitamínov doporučujeme komplex vitamínov B s vitamínom C, ktorý má v portfoliu aj naša firma. tiež pupalka s vitamínom E pomáha pri kožných problémoch, betakarotén. a z minerálov je to zinok a vápnik.
10.5.2004 dňa 8:27