Hana, Bratislava:
Dobry den,
rada by som sa poradila. Mam 15 rocnu dceru, ktoru o 10 dni cakaju prijimacie pohovory na strednu skolu. Aj ked je dobra ziacka, je z tohto kroku dost vystresovana a prestava si verit, ze to dokaze. Zacina byt podrazdena a tvrdi, ze vsetko zabudla.Vedeli by ste mi poradit nejaky pripravok, ktory by jej vedel pomoct a nejako ju pozitivne "naladil"?
Dakujem
Hana, Bratislava
25. 4. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

neviem či bude moja odpoveď ešte aktuálna, ospravedlňujem sa za oneskorenú odpoveď, ale nastali určité technické problémy.
Keďže sám som absolvoval prijímacie pohovory nielen na strednú ale aj na vysokú školu viem pochopiť čo prežíva Vaša dcérka. Možno sa zdajú tieto prejavy ako prehnané, ale pre mladého človeka, ktorý to berie zodpovedne sú to stavy, ktoré vedú k stresu so svojími charakeristickými príznakmi a dôsledkami.
Samozrejme najdôležitejšie je zázemie v rodine a pochopenie najbližších. Veľa vie urobiť aj psychická kondícia organizmu, ktorej stav sa dá zlepšovať. Vašej dcére môže veľa pomôcť uvedomenie si, že je dobre pripravená, je dobrou žiačkou. Avšak často toto nepomáha a odkiaľsi zvnútra sa začínajú vynárať "čierné myšlienky".
Na povzbudenie organizmu, naladenie mysle a zlepšenie mentálnych funkcií mozgu je k dispozícii veľmi mnoho prípravkov, ktoré môžu byť syntetického pôvodu a sú predpisované lekármi, pretože okrem priaznivých liečebných účinkov majú aj vedľajšie účinky a ich úžívanie musí byť teda pod dohľadom lekárov. Často sa stáva, že tomu tak nie je a porušenie spôsobu užívania vedie aj k rôzným nepríjemným prejavom.
Okrem vysokých dávok a dlhodobého užívania s tvorbou návyku je podávanie týchto preparátov deťom a mladistvým tiež faktorom vzniku problémov.
Potom existujú aj prípravky na báze výťažkov z rôzných rastlín a drevín, ktoré majú potrebné pozitívne účinky na organizmus. Tieto prípravky síce nemajú taký nárazový efekt ako syntetické látky, ale zasa sa môžu niekedy brať dlhodobejšie alebo nemajú pri zachovaní dávkovania vedľajšie účinky. Ale aj tu treba určitá opatrnosť pri podávaní mladému organizmu. Väčšina týchto prípravkov je pri úžívaní obmedzená vekom.
Vašej dcére je možné poradiť užívanie niektorých prípravkov, ale je treba dodržiavať dávkovanie a užívanie obmedziť na nevyhnutnú dobu.
Na zlepšenie koncentrácie, odstránenie únavy a podpory chuti do života môže vyskúšať prípravok Guarana 800 mg (od 10 rokov). Na upokojenie a skľudnenie je možné vyskúšať prípravok Valerián (od 14 rokov), stačí nižšiu doporučenú dávku a na potrebný čas.
K týmto prípravkom sa doporučuje užívanie multivitamínov a multi minerálov ako nárazovú dotáciu organizmu týmito látkami, napríklad prípravok Energy Spektrum s obsahom dôležitého koenzýmu Q10.
Existujú aj špeciálne prípravky na podporu psychickej kondície s obsahom látok ako je ginko biloba, guarana, gotu kola a iné, ktoré napomáhajú pri stavoch vyčerpanosti, únavy, zhoršovania koncentrácie a znižovania mentálných funkcií mozgu. K takýmto prípravkom patrí MemoPlus a GinkoStim. Tieto prípravky nie sú však vhodné pre detský organizmus i keď u 15 ročného jedinca môžeme hovoriť skôr o mladom človeku. Spomínam tieto prípravky preto, že je možné ich užívať neskôr, v staršom veku ak napríklad bude dcéra študovať ďalej a príde obdobie, kedy je treba povzbudiť organizmus bez nutnosti hltania množstva tabliet.
Verím a zároveň aj želám, že Vám všetko dobre dopadne k plnej spokojnosti.


23. 5. 2003 dňa 0:00