pavol:
Dobry den,
prosim Vas o radu.Uz cca 6 rokov trpim vraj podla lekarov chronickym zaplalom mandli. Bolest v krku zacina vzdy, ked je hrdlo v klude. Cca po hodine po poziti stravy ma hrdlo opatovne vzdy rozboli. Som aj alergicky na pel, no viem, kedy je v krku citit alergiu, a kedy je tam bolest na mandliach.
Chcem sa spytat, lebo ORL lekari sa rozchadzaju vo svojich nazoroch: Mandle si dajte vybrat, Mandle mate ako fajciar, pritom vobec nefajcim, Mandle su v dobrom stave, sposobuje Vam to asi Mentol v zubnej paste, pripadne mlieko, Ked sa zbavite mandli, bolest budete pocitovat zo zadnej strany hrdla, kde sa budu usadzovat bakterie, ktore teraz mandle zadrziavaju.
Prosim Vas o radu, ci si mam mandle naozaj dat vybrat, ci su tam nejake rizika, ci sa zbavim bolesti. Kloktadla, ani anitbiotika mi nezabrali, ani cmulacie cukriky...
DAKUJEM VAM ZA ODPOVED
21.4.2005 dňa 19:01
Dobrý deň,
Podnebné mandle ( tonzily) majú individuálne postavenie v lymfatickom okruhu hltana. J eto orgán, v ktorom vznikajú a zanikajú biele krvinky. U niektorých ľudí môže dôjsť k chorobnému zväčšeniu mandlí, ktoré býva podmienené nesprávnou výživou, predovšetkým pri nadmernej konzumácii stravy bohatej na cukry, alebo poruchou hormonálnej činnosti, či už nadobličiek, alebo pohlavných žliaz. Najčastejšie však problémy s mandľami spôsobujú opakované zápaly. Pri opakovaných zápaloch bývajú mandle zväčšené, ich povrch rozbrázdený a v kryptách sa zvyknú tvoriť čapíky hnisu. Ak je v mandliach utajené ložisko infekcie, zvykne ho spôsobovať nejaká baktéria ( napr. streptokok).
Odstránením mandlí sa dá predísť spomínaným komplikáciám a bez mandlí sa dá existovať. Ak sa mandle odstránia, je to pre človeka trpiaceho chronickými zápalmi prospešné a nehrozia žiadne riziká.
Predpokladám, že pri absolvovaní Vami spomínaných vyšetrení vám kontrolovali výter z hrdla, ak nie dajte si ho urobiť. Kultiváciou sa väčšinou zistí, aký druh infektu spôsobuje Vaše problémy.
Prajem Vám pekný deň.
25.4.2005 dňa 11:18