pavol:
Dobry den,
prosim Vas o radu.Uz cca 6 rokov trpim vraj podla lekarov chronickym zaplalom mandli. Bolest v krku zacina vzdy, ked je hrdlo v klude. Cca po hodine po poziti stravy ma hrdlo opatovne vzdy rozboli. Som aj alergicky na pel, no viem, kedy je v krku citit alergiu, a kedy je tam bolest na mandliach.
Chcem sa spytat, lebo ORL lekari sa rozchadzaju vo svojich nazoroch: Mandle si dajte vybrat, Mandle mate ako fajciar, pritom vobec nefajcim, Mandle su v dobrom stave, sposobuje Vam to asi Mentol v zubnej paste, pripadne mlieko, Ked sa zbavite mandli, bolest budete pocitovat zo zadnej strany hrdla, kde sa budu usadzovat bakterie, ktore teraz mandle zadrziavaju.
Prosim Vas o radu, ci si mam mandle naozaj dat vybrat, ci su tam nejake rizika, ci sa zbavim bolesti. Kloktadla, ani anitbiotika mi nezabrali, ani cmulacie cukriky...
DAKUJEM VAM ZA ODPOVED
21. 4. 2005 dňa 19:01
Dobrý deň,
Podnebné mandle ( tonzily) majú individuálne postavenie v lymfatickom okruhu hltana. J eto orgán, v ktorom vznikajú a zanikajú biele krvinky. U niektorých ľudí môže dôjsť k chorobnému zväčšeniu mandlí, ktoré býva podmienené nesprávnou výživou, predovšetkým pri nadmernej konzumácii stravy bohatej na cukry, alebo poruchou hormonálnej činnosti, či už nadobličiek, alebo pohlavných žliaz. Najčastejšie však problémy s mandľami spôsobujú opakované zápaly. Pri opakovaných zápaloch bývajú mandle zväčšené, ich povrch rozbrázdený a v kryptách sa zvyknú tvoriť čapíky hnisu. Ak je v mandliach utajené ložisko infekcie, zvykne ho spôsobovať nejaká baktéria ( napr. streptokok).
Odstránením mandlí sa dá predísť spomínaným komplikáciám a bez mandlí sa dá existovať. Ak sa mandle odstránia, je to pre človeka trpiaceho chronickými zápalmi prospešné a nehrozia žiadne riziká.
Predpokladám, že pri absolvovaní Vami spomínaných vyšetrení vám kontrolovali výter z hrdla, ak nie dajte si ho urobiť. Kultiváciou sa väčšinou zistí, aký druh infektu spôsobuje Vaše problémy.
Prajem Vám pekný deň.
25. 4. 2005 dňa 11:18