Lenka, Košice:
Dobry den,
precitala som vsetky otazky v tejto poradni, aj Vase odpovede na ne. Zaujali ma otazky typu:mam problemy s chrbticou. Mam ich totiz aj ja. kazdemu z nich ste poradili rozne vitaminy na zrak, na nespavost a tak. zaujimalo by ma, ci ma Walmark vo svojom sirokom sortimente produktov aj nejaky pripravok na svaly. Napr.na krcove bolesti svalov chrbta. Lenka
24. 5. 2002 dňa 0:00

Dobrý deň,

veľmi nás teší, že sa zaujímate o spoločnosť Walmark aj takou formou, akú predstavuje rubrika Lekár radí. Cieľom je podľa možností a daných vedomostí napomôcť pri riešení rôzných zdravotných problémov širokej verejnosti aj za pomoci doporučených vybraných doplnkov výživy.
Ako uvádzate, momentálne Vás trápia kŕčové bolesti svalov chrbta. Treba povedať, že tieto problémy nie sú zriedkavosťou. Často sú dôsledkom ochorenia alebo poškodenia chrbtice, kedy môže byť rôzným spôsobom narušená inervácia tkanív a orgánov v príslušnej oblasti. Pravdepodobne je to aj Váš prípad, nakoľko spomínate, že máte problémy s chrbticou. Ťažko takto posúdiť čo je vlastnou príčinou, pretože ochorenia skeletu a teda aj chrbtice môžu byť dôsledkom mechanického poškodenia, zápalového alebo degeneratívneho procesu. Takisto súčasný spôsob životosprávy a tempo života sa môžu spolupodieľať na spomínaných problémoch.
Čo sa týka prípravkov, ktoré by mohli napomôcť treba povedať, že ich účinok bude výraznejší pri stavoch, ktoré súvisia s nedostatkom aktívnych látok potrebných pre správne fungovanie jednotlivých orgánov.
Napríklad na správny prenos vzruchov a teda prácu nervového i svalového systému je potrebný dostatok minerálnych prvkov ako je horčík, vápnik. Hlavne vápnik je veľmi dôležitý pre zabránenie vzniku kŕčov,je zodpovedný za odosielanie impulzov, horčík takisto tlmí kŕče, hlavne hladkého svalstva, nazýva sa aj antistresový prvok. Tieto prvky nájdete v prípravku " Vápnik-Horčík-Zinok ", " Horčík ". Takisto aktívne látky z guarany blahodárne pôsobia na nervový a svalový systém ("Guarana 800 mg"). Pre optimálnu prácu nervového a svalového systému je nenahraditeľný komplex vitamínov skupiny B, hlavne vitamín B1 (thiamín). Sú obsiahnuté v prípravku " B-komplex + vitamín C ".
To by bolo zopár prípravkov, ktoré Vám môžu pomôcť zbaviť sa alebo aspoň zmierniť spomínané prejavy. V prípade pretrvávajúcich bolestí je však nutné obrátiť sa na lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu a nastaví optimálnu liečbu.
Dúfam, že Vám tieto prípravky prinesú očakávaný efekt, prajem všetko dobré a teším sa na skoré stretnutie.
28. 5. 2002 dňa 0:00