Martina:
Dobry den,
na poslednej kontrole srdiecka, mojmu oteckovi oznamili, ze ma do 2/3 upchate cievy. Je zhruba 6 rokov po operacii srdca. Napriek tomuto zisteniu lekar nezmenil lieky, ani nenavrhol inu terapiu.
Potrebnu zivitospravu dodrziava, jedine fajcenia sa nedokazal vzdat, len ho vyrazne obmedzil. Prosim Vas, mohli by ste mi poradit vhodne doplnkove lieciva?
Velmi pekne dakujem.
Martina
27. 9. 2002 dňa 0:00

Dobrý deň,

podľa Vaších riadkov stav otca poukazuje pravdepodobne na pokročilý stupeň aterosklerózy i keď ťažko hodnotiť len podľa týchto kusých informácií. Treba dôverovať odbornému úsudku lekára, ktorý má určite adekvátny dôvod prečo nezmenil danú liečbu. Nič Vám nebráni konzultovať stav Vášho otca s iným odborníkom.
Ako doplnkovú liečbu Vám môžem odporúčiť prípravky s obsahom lecitínu - Lecitín 1000 mg alebo Lecitín 1200 mg, ktorými spoločnosť Walmark zasobuje lekárne. Vedci už pomerne dlhú dobu skúmajú túto látku, ktorá sa nachádza v každej bunke nášho organizmu a je veľmi dôležitá pre fungovanie metabolizmu. Lecitín "čistí krv" zmenšovaním tukových častíc, zabraňuje ich usadzovaniu a odstraňuje usadené plaky, znižuje hladinu zlého cholesterolu. Taktiež je "potravou pre mozog", zlepšuje prenosy vzruchov a zabraňuje tukovateniu pečene, cirhóze a nádorom pečene. Účinok lecitínu dopĺňa alicín, výťažok z cesneku, ktorý znižuje hladinu krvných tukov, cholesterolu, pôsobí proti sklerotizácií ciev, vzpružuje steny ciev a znižuje krvný tlak. Spomínanú kombináciu nájdete v prípravku "Lecitín + Alicín".
Proti kôrnateniu ciev pôsobí aj užívanie tzv. Omega-3 nenasytených mastných kyselí v rybom oleji, ktorý je najväčším zdrojom. Ich užívanie má však viac preventívny charakter, pri pokročilejších stavoch nemajú taký účinok ako lecitín.
Na zlepšenie prekrvenia a prívodu krvi k srdiečku, do mozgu alebo končatín sa doporučuje extrakt z Ginkga biloba. Zabraňuje tvorbe a usadzovaniu krvných zrazenín v cievách, čím sa predchádza vzniku ťažkých zdravotných problémov ako môže byť mozgová "mrtvica".
Doporučujem Vám konzultovať túto doplnkovú liečbu s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná aktuálny stav a stanoví najvhodnejšiu liečbu.
Dúfam, že odporúčané prípravky pomôžu Vášmu otcovi a teším sa skoré stretnutie.
5. 11. 2002 dňa 0:00