Anonim:
Dobry den,
mavam caste bolesti hlavy (2-3 x do tyzdna), ktore niekedy trvaju aj dva dni.Vacsinou ma boli len jedna strana hlavy ako keby za okom.Ked nezaberie tabletka, davam si migrenove cipky,coho sa vsak bojim,pretoze su udajne navykove.Poradite mi prosim Vas nejake vitaminy?
Dakujem,
Adriana
23. 10. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň Adriana,

podľa Vami popisovaných príznakov pravdepodobne trpíte prejavmi ochorenia, ktoré má názov migréna. Pre migrénu sú pomerne chrakeristické práve tie spomínané jednostranné záchvaty bolesti, často nad okom, závrate až zvracanie.
Pravdepodobne o príčinách vzniku, priebehu migrény už máte informácie, takže prejdeme k Vašej otázke.
Postupy liečby ako aj prípravky na liečbu sa neustále zdokonaľujú. Preto Vám odporúčam navštíviť odborného lekára - neurológa, ktorý určite nasadí ten najvhodnejší liek. Používa sa niekoľko druhov liekov a je samozrejme, že majú aj vedľajšie účinky. V otázke návykovosti migrénových čípkov sa treba spoľahnúť na úsudok lekára a výrobcu. Pri správnom dávkovaní a spôsobe užívania sa problém vedľajších účinkov eliminuje. Samoliečenie v prípade migrény nie je na mieste, zvlášť podľa "doporučených rád kamarátok a susediek", že údajne a asi a podobne, lebo stav sa môže veľmi radikálne zhoršiť. Často siahajú ľudia trpiaci migrénovými záchvatmi automatický po liekoch typu analgetík, ale nie všetky sú vhodné ne liečbu migrény. Po paušálnom používani sa môže vyvinuť závislosť alebo dochádza k tzv. liekovým bolesťam hlavy.
Okrem preventívnych opatreniach zameraných na životosprávu a nasadenej liečby je možné užívať aj špeciálne doplnky výživy, ktoré pôsobia podporne a pomáhajú organizmu vyrovnať sa s daným problémom.
Môžeme doporučiť výťažky z liečivých rastlín ako je valeriána a mučenka napríklad v prípravku Valerián plus obohateného o horčík, vápnik. Valerián alebo kozlík lekársky je veľmi známa liečivá bylinka používaná už v staroveku. Pre jej rozsiahlé používanie v 19.storočí dostala pomenovanie "sedatívum 19. storočia". Horčík, vápnik a fosfor ovplyvňujú nervový systém, zodpovedajú za správny prenos vzruchov, znižujú predráždenosť.
Ďalej sa odporúčajú minerálne prípravky ako Vápnik-Horčík-Zinok, B-komplex+C, Horčík 250 mg.
V prípade, že by ste chceli viac informácií o ochorení migréna, naše stránky sú Vám k dispozícií.
11. 11. 2002 dňa 0:00