mária:
Dobrý deň,
mám na Vás otázku týkajúcu sa postmenopauzálnej osteoporózy. Zakúpila som výrobky Walmark - Vápnik s rybím olejom, Osteostop a Žraločiu chrupavku. Je možné nejak tieto výrobky kombinovať, prípadne či je nutné vysadenie týchto výrobkov po dlhšej dobe užívania?
Ďakujem za odpoveď.
14. 10. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

osteoporóza patrí k veľmi nepríjemným a zákerným sprievodcom žien v určitej fázi života. Najmarkatnejšie prejavy sú práve počas a po menopauze. Existuje veľmi veľa prípravkov, ktoré pomáhajú zvládnuť tieto prejavy. Ako pri všetkom najdôležitejšia je prevencia. Tá spočíva hlavne v životospráve, v dostatočnom príjme vápnika, podľa niektorých údajov aj v obmedzení príjmu bielkovín. U žien, ktoré neužívajú hormonálnu podpornú liečbu, je potrebný príjem látok s účinkami, ktoré zmierňujú prejavy nízkej hladiny hormónov.
Preto Vám ako základný prípravok doporučujem Osteostop s izoflavonoidmi, ktorý obsahuje potrebné aktívne látky pre tvorbu kostného tkaniva, čím obmedzuje jeho úbytok a zvyšuje hustotu. Čo je však dôležité, je obsah izoflavonoidov - tzv. fytoestrogénov, ktoré dopĺňajú hladinu hormónov a spomaľujú rednutie kostí.
K tomuto prípravku môžete užívať aj spomínané prípravky - Vápnik s rybím olejom alebo Žraločiu chrupavku. Doporučujem však užívať s Osteostopom v kombinácii len jeden, pričom ich môžte po určitom čase vystriedať. Trojkombinácia je menej vhodná pre možnosť akumulácie vitamínu D3, prípadne iných látok. V prípade, že budete užívať kombináciu Osteostop a jeden z vybraných prípravkov, doporučujem Osteostop užívať priebežne a Vápnik z rybím olejom alebo Žraločiu chrupavku ako nárazovú podpornú kúru(1 až 2 mesiace)pričom je vhodné dodržať aj prestávku v užívaní(3 až 4 mesiace).
Samozrejme musíte brať do úvahy príjem vápnika, vitamínu D3 a A z potravy, aby nedošlo k predavkovaniu. Množstvo týchto látok v potravinách nie je ťažké zistiť a spočítaním tohto obsahu plus obsahu v doplnkoch výživy je možné stanoviť celkový príjem.
Napríklad denný príjem vápnika sa odporúča 1000 mg(ženy s hormonálnou terapiou)1500 mg (ženy bez horm. liečby), vitamínu D3 400 až 800 I.U., čo podľa prepočtov je 10 až 20 mcg.
Prajem Vám všetko dobré a dúfam, že naše prípravky Vám pomôžu zvládnuť prejavy znižujúce kvalitu života.
21. 10. 2002 dňa 0:00