Anonim:
Dobry den.
Mam artozu na obydvoch bedrovych klboch a v buducnosti ma caka operacia (TEP). Uzivam chondroprotektiva (Condosulf 800)a pripravky s osahom kalcia. Velmi rada by som sa spytala pana doktora, ci by bolo este prospesne (resp. zbytocne) uzivanie dalsich pripravkov, ako je napr. ArthroStop. Moj lekar mi nespomenul ziadne doplnujuce pripravky, a preto neviem, ci by ich nebolo zbytocne uzivat, popripade skodlive vo väcsom mnozstve. Este pre doplnenie, mam 23 rokov.
Dakujem srdecne za odpoved.
10. 11. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

aj keď rád odpovedám na otázky, vo Vašom prípade by som radšej pomáhal riešiť iný, menej nepríjemný problém a zvlášť v takom mladom veku.
V súčasnom období je na trhu mnoho prípravkov, ktoré obsahujú látky napomáhajúce pri podpornej liečbe a prevencii takých ochorení ako je osteoartróza. Vo väčšine prípravkov sú tzv. chondroprotektívne látky, ktoré napomáhajú pri regenerácii a obnove chrupavky. Niektoré obsahujú aj kolagén alebo hydrolyzát želatíny, ktorá však sama o sebe nemá chondroprotektívny účinok, aj keď to ich výrobcovia tvrdia, ale sú zdrojom dôležitých aminokyselín potrebných pri tvorbe molekuly kolagénu a zlepšujú výživu tkanív obsahujúcich kolagén - chrupavka, kosti, koža.
K chondroprotektívam patria látky ako je glukosamin, chondroitin, kys. hyaluronová a tzv. hylany.
Aby užívanie týchto prípravkov malo zmysel je dôležitá vhodná kombinácia účinných látok, ktoré spolupracujú pri tvorbe, obnove a zastavení deštrukcie chrupavky.
Prípravok ArthroStop je veľmi vhodný práve pre spomínané kritéria. ArthroStop
prášok obsahuje nielen chondroitin sulfát(ako Condrosulf 800), ale aj glukosamin sulfát, ktorý má protizápalové účinky, pomáha pri tvorbe novej chrupavky a jej regenerácií. Chondroitin sulfát zabraňuje deštrukcii chrupavky a udržuje jej elasticitu a pružnosť. Navyše je tu aj hydrolyzát želatíny v dostatočnom množstve ako zdroj AMK pre tvorbu kolagénu, vápnik a vitamín C pre správne fungovanie kostí a väziva.
ArthroStop prášok doporučujeme kombinovať s prípravkom ArthroStop tablety, ktorý okrem glukosaminu obsahuje výťažok zo zelerových semienok, ktoré znižujú citlivosť na bolestivosť, zvlášť pri dlhotrvajúcich stavoch.
Pri užívaní prípravkov s chondroprotektívami si však treba uvedomiť, že ich účinok nastupuje pozvoľne, čiže treba dlhodobé užívanie po dobu 2 až 3 mesiacov, v dvoch sériach ročne. Ale na rozdiel od nesteroidných antiflogistík učinok trvá oveľa dlhšie.
Čo sa týka kombinovania rôzných prípravkov, je to možné a závisí to od obsahu látok v prípravku a stupňa poškodenia.
Pri ťažšej artróze môžu byť dávky glukosaminu až 1500 mg denne, chondroitinu 800 až 1600 mg, vyššie dávky sa nedoporučujú pre riziko nežiadúcich účinkov (gastrointestinálne a alergické kožné reakcie). V prevencii a pri rizikových skupinách stačia aj nižšie dávky.
Tomuto treba prispôsobiť aj možné kombinácie prípravkov.
Navyše prípravok ArthroStop pomáha aj v prevencii a podpornej liečbe osteoporózy.
Doporučujem Vám po absolvovaní operácie poradiť sa s príslušným lekárom o používaní prípravkov na podporu činnosti chrupavky a kĺbov.
7. 1. 2003 dňa 0:00