Zuzka:
Dobrý deň!
Mám 29 rokov.Asi pred 9 rokmi sa mi objavili v predu na trupe malé papulky 1-3mm, ktoré postupne stmavli. Keďže sa tvorili aj ďalšie, odobrali vzorku na histológiu, záver: "Nález nie je typický". Potom som bola v Bratislave hospitalizovaná, kde tiež nevedeli presne určiť dôvod vzniku "znamienok", záver: Keratosis follicularis, Veruceae seborrhoicae corporis, Naevi pigmentosi corporis. Doporučili mi trup premasťovať (Excipial U Lipolitio). Tvorba znamienok sa ale nezastavil a za tie roky mi pribudli ďalšie aj na krku, na boku a na chrbte. Najprv sú bledé a potom stmavnú. Prosila by som Vás o radu! Ako by sa dal zastaviť ich rast? Nemôže byť ich vznik spojený so zlým metabolizmom? Mám problémy totiž aj s trávením, stále som nafuknutá, aj napriek tomu, že nejem mastné jedlá, hovädzie a bravčové mäso. Ďakujem za odpoveď!
2. 4. 2006 dňa 1:42
Dobrý deň, veľmi Vám nepomôžem, lebo tvorba pigmentových névov je daná geneticky a nedá sa ovplyvniť liekmi. Vaša lokálna liečba folik. keratozy je dobrá, pri týchto prejavoch je vhodné aj opaľovanie, ktoré by ste ale mali obmdziť vzhľadom na početné pigmentové névy. Prelepovanie znamienok pri opaľovaní nemá význam z hľadiska prevencie vzniku rakoviny kože, pretože prijaté slnečné lúče sa v koži sumujú a sú vychytávané práve na rizikových miestach. Pri pobyte na slnku je potrebné používať vysoký ochranný faktor, vyhýbať sa pobytu na slnku medzi 11. - 15. hod.
Tvorba znamienok nesúvisí s metabolizmom. Nafukovanie môže byť spôsobené poruchou činnosti pečene, žlčníka, podžalúdkovej žľazy. Odporúčam Vám Denoxinal 1x1 tbl. a B-komplex 3x1, prechodné zníženie príjmu celozrnných výrobkov a nafukujúcich potravín- strukoviny, kapusta... Pri pretrvávajúcich ťažkostiach navštívte svojho obvodného lekára.
10. 4. 2006 dňa 15:10