Monika:
Dobrý deň,
mám 25 rokov a mám problém s kolenom. 10 rokov som chodila na tanečnú školu. Pred 2 rokmi som mala úraz kolena (vyskočilo mi jabĺčko). Stalo sa mi to po druhý krát. Od úrazu ma často bolí koleno, chodila som už aj na ožarovanie k lekárovi. Prosím poraďte mi, čo mám robiť a či existuje nejaký liek, ktorý môžem používať pri bolesti. Ďakujem
6. 2. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

problémy, ktoré opisujete majú úzky vzťah ku dlhodobému zaťažovaniu pohybového systému a hlavne kĺbov, čo Vám iste potvrdil aj Váš ošetrujúci lekár.
Donedávna sa pri stavoch, ako je napríklad aj Váš problém s kolenom, používali hlavne lieky tlmiace prejavy bolestivosti a rôzné formy rehabilitácie, prípadne v ťažších stavoch sa indikovala aj chirurgická liečba. Nevýhodou používaných liekov však boli prejavy vedľajších účinkov, najčastejšie v podobe postihnutia tráviaceho traktu.
Vďaka novým poznatkom sa objavili nové účinné látky, ktoré majú nielen pozitívny účinok na poškodený kĺbový aparát, ale ich užívanie je bez vedľajších účinkov.
K takýmto látkam patria tzv. chondroprotektívne látky, ktoré sú vlastné ľudskému organizmu a podieľajú sa na obnove a regenerácií chrupavky kĺbov, majú protizápalový účinok. Prípravky s obsahom týchto látok sú obohatené o ďalšie dôležité zložky, ktoré potencujú ich účinok. Medzi spomínané chondroprotektíva zaraďujeme predovšetkým tzv. glukosamín, nemenej dôležitý je chondroitin. Ich účinok vhodne dopĺňa prítomnosť želatíny ako zdroja dôležitých látok pre stavbu spojivového tkaniva. Pre tlmenie bolestivosti je vhodná prítomnosť výťažku zo zelerových semienok. Okrem týchto látok sa používajú aj ďalšie ako sú napríklad tzv. MSM, extrakt z Boswelie, mangán. Všetky spomínané zložky, ak sú v prípravku vo vzájomnom výhodnom pomere, pomáhajú pri liečbe poškodenia pohybového systému, zvlášť kĺbov.
Na zmiernenie bolestivosti a podpornú liečbu prejavov poškodenia Vášho kolena Vám odporúčam začať užívať prípravky radu ArthroStop a to ako Arthrostop tablety, Arthrostop koktail a Arthrostop Plus. Veľkou výhodou týchto prípravkov je ich vzájomná možnosť kombinácie. Proti prejavom bolestivosti je vhodný A. tablety so zelerom, ktorý má analgetické účinky. Kombinovať ho možno s koktailom, ktorý dodá potrebné látky na výživu kĺbov. V prípade, že výsledky nespĺňajú Vaše očakávania, je možné začať užívať A. Plus, ktorý môže dodať do organizmu až 1500 mg glukosamínu na regeneráciu a obnovu chrupavky a výťažky z Boswelie pôsobia proti bolestivosti.
Treba si uvedomiť, že na dosiahnutie pozitívného efektu je nutná dlhšia doba užívania- 2 až 3 mesiace, ale aj účinok pretrváva minimálne 2 mesiace po ukončení terapie. Ide o tzv. látky skupiny SYSADOA - symptomatický pomaly pôsobiace látky.
Je vhodné pred užívaním týchto prípravkov poradiť sa s odborným lekárom, ktorý doporučí optimálny postup pri liečbe.24. 2. 2003 dňa 0:00