Anonim:
Dobrý deň
Je Chromdiet vhodný na chudnutie aj pre cukrovkárov?
Gregor V.
6. 4. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

Zvýšená telesná hmotnosť res. nadváha patrí k rizikovým faktorom mnohých zdravotných problémov ľudí. Do tohto okruhu zaraďujeme aj cukrovku, hlavne typ 2., ktorá sa označuje ako Diabetes nezávislý na inzulíne. Regulácia telesnej hmotnosti neznamená teda len zbavenie sa kilogramov navyše, ale aj zníženie rizika ochorieť na cukrovku.
Treba povedať, že na trhu je množstvo prípravkov, ktoré umožňujú znížiť telesnú hmotnosť, ich účinok je rôzny a závislý od druhu účinnej látky, množstva a zloženia. Nie všetky sú však vhodné pre cukrovkárov, zvlášť ak obsahujú jednoduché cukry. V poslednom období je možné zaregistrovať v ponuke firiem prípravky, ktoré umožňujú dosiahnuť optimálnu telesnú hmotnosť na princípoch fyziologických pochodov prebiehajúcich v organizme. Tu zaraďujeme prípravky s obsahom chrómu, čiže aj spomínaný Chromdiet, ktoré učinkujú na základe uplatnenia a úlohy chrómu v metabolizme. Chróm je stopový prvok, ktorý je aktívnou zložkou GTF faktoru(faktor glukózovej tolerancie)a ktorý spolu s inzulínom je nepostrádateľný pri metabolizme cukrov, pri prenose glukózy z krvi do buniek, kde slúži ako zdroj energie. Poruchy prenosu glukózy do buniek majú za následok vznik pocitov chuti na sladké a potrebu doplniť cukor z iných zdrojov a tým sa odštartuje proces nadváhy. Pri nízkej hladine chrómu je znížená účinnosť inzulínu, glukóza sa nedostatočne metabolizuje a dochádza k jej vysokej hladine v krvi, organizmus reaguje zvýšenou tvorbou inzulínu. Opakovaním týchto dejov dochádza k vyčerpaniu buniek zodpovedných za tvorbu inzulínu a zhoršovaniu stavu cukrovky.
Z tohto hľadiska prípravok Chromdiet je vhodný aj pre diabetikov, treba si však uvedomiť, že ako prípravok na schudnutie znižuje chuť do jedla a preto môže za dietných opatrení, ktoré doprevádzajú liečbu cukrovky dôjsť k chýbaniu určitých látok(vitamínov, minerálov a atď). Preto doporučujeme upraviť dietný režim tak, aby ste v maximálnej miere prijímali dostatok potrebných látok, alebo užívali doplnky výživy v podobe multivitamínov a multiminerálov(ABC Spektrum). Užívanie Chromdietu takisto doporučujeme konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná stav Vášho ochorenia a posúdi vhodnosť užívania prípravku.
Ďakujeme za Vašu otázku a v prípade, že máte záujem o ďalšie informácie môžte znovu kontaktovať túto adresu, alebo informácie o produktoch nájdete aj na www.walmark.sk, sekcia farmácia.
15. 4. 2002 dňa 0:00