Daniel:
Dobry den.
docital som sa, ze pupalkovy olej pomaha pri lieceni roztriestenej sklerozy. Je rozdiel medzi uzivanim pupalkoveho oleja v tobolkach a oleja v tekutom stave? Ake ine lieciva su pre toto onemocnenie vhodne? Dakujem velmi pekne za odpoved
18. 6. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

máte pravdu, vedci zistili u ľudí postihnutých SM nízke hladiny polynenasýtených mastných kyselín a preto sa v rámci dietných opatrení pri tejto chorobe doporučuje užívanie potravinových zložiek s obsahom týchto kyselín. Pupalkový olej obsahuje spomínané esenciálne kyseliny a preto sa stal súčasťou doplnkov výživy. Vhodné je aj užívanie borakového oleja, ktorý má vyšší obsah kyseliny gama - linolenovej. Aj tento možno užívať formou toboliek ako doplnok výživy pod názvom Borak lekársky.
Rozdiel v užívaní toboliek a samotného oleja by nemal byť zvlášť evidentný, záleží na spracovaní. Pri kvalitných prípravkoch máte istotu, že vo forme toboliek dostávate čistý produkt zbavený rôzných prísad. Samotný olej je takisto vhodná forma, ale záleží veľmi na technológií spracovania a kvalite surovín. Účinné látky spracované do toboliek sú lepšie chránené pred ďalším vplyvom prostredia a tým aj pred znehodnocovaním.
Čo sa týka iných liečív používaných pri SM, na túto otázku Vám najlepšie odpovie odborný lekár - neurológ, na ktorého Vám odporúčam s dôverou sa obrátiť.
28. 7. 2003 dňa 0:00