Andrea:
Dobry den,
dlhsi cas sa mi popri nose objavuje cervena akoby supinkovita koza,drsna na dotyk. Pocula som o seboroickej dermatitide... je to ono? Co s tym?
Dakujem, Andrea
24. 10. 2005 dňa 9:10
Dobry den, seborea/mazotok/ je ochorenie, pri ktorom sa následkom celkovej poruchy metabolizmu tukov v organizme zvyšuje tvorba chorobne zmeneného mazu. Vzniká na hormon. základe zvyčajne v puberte, v staršom veku postupne s hormon. zmenami ustupuje. Určitú úlohu tu hrajú aj dedičné faktory a nervové poruchy. Na seboroických miestach je špinavožltá koža s rozšírenými otvormi folikulov s drobnými mastnými šupinkami. Na tento proces často nav. seboroická dermatitida, ktorá je charakterizovaná začervenalými presne ohraničenými ložiskami okrúhleho tvaru s nánosmi šupín. V liečbe je dôležitá nedráždivá dieta - vylúčiť mastné, korenisté jedlá, čokoládu..Z výživových doplnkov odporúčam Viaderm 2x1 cps., B-komplex+C, Zinok.
26. 10. 2005 dňa 16:02