Monika, Šamorin:
Dobry den,
chcela by som vediet, ci prijem vacsieho mnozstva vapnika z pripravkov proti osteoporoze nesposobi ukladanie v cievach a nasledne vapenatenie ciev, taktiez ci zalezi na forme zluceniny vapnika /ako napr. uhlicitan, citrat/.Dakujem. Monika, Bratislava
22. 10. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

súčasné stravovacie návyky žien sú charakteristické nízkym príjmom niektorých veľmi dôležitých látok. Z hľadiska osteoporózy je významný deficit vápnika, ako kostnotvorného minerálneho prvku. Podľa doporučení Národného ústavu pre zdravie by príjem vápnika u žien s menštruáciou alebo po menopauze s hormonálnou substitúčnou terapiou mal predtsavovať 1000 mg denne. Ženy po menoauze bez spomínanej terapie by mali prjímať dokonca až 1500 mg vápnika denne. Skutočnosť je alarmujúca, príjem väčšiny žien je len asi polovica alebo tretina potreby. Lekári neustále doporučujú jesť dostatok stravy bohatej na vápnik, čiže netučné mlieko, nízkotučný jogurt, brokolica, losos, sójové výrobky. Zvýšená spotreba týchto jedál by mala ísť ruka v ruke s obmedzením príjmu potravín s vysokým obsahom fosforu, ktorý môže podporiť úbytok kostnej hmoty. Znížiť treba požívanie červeného mäsa, kolových nápojov a jedál obohatených fosforom a takisto alkohol a kofeín.
Praktici preto doporučujú na dorovnanie chybajúceho vápnika užívanie doplnkových prípravkov. Tieto prípravky sa vyskytujú v mnohých formách a je potrebné si vybrať ten najvhodnejší. Sú rozdiely nielen v obsahu vápnika, ale aj vo vlastnej forme a je dôležitá prítomnosť podporných látok na lepšie vstrebávanie vápnika. Ako najúčinnejšie sa pri zmierňovaní straty kostnej hmoty ukazuje forma vápnika v tzv. chelátoch, to sú komplexy vápnika s organickou zložkou. Sem patrí kalcium citrát, kalcium glukonát. Tieto formy vápnika sa zdá, že majú väčšiu využiteľnosť ako anorganické formy, ktoré bývajú zasa zastúpené vo väčšom nožstve v prípravkoch. Pre využitie vápnika je dôležitá aj prítomnosť iných látok, ktoré vplývajú na vstrebateľnosť a metabolizmus vápnika. Tu patrí predovšetkým vitamín D, ktorého názov kalciferol - nosič vápnika, hovorí o jeho dôležitosti. Je zodpovedný za vstrebanie vápnika z čriev. Dôležitá je aj prítomnosť horčíka a zinku, ktorí sú potrební pre jeho zabudovanie do kostí. Preto niektorí praktici doporučujú pri užívaní sóĺo vápnikových výživových doplnkov aj súčasné užívanie vitamínu D (400 až 800 I.U.) a horčíka (250 až 300 mg). Čo sa týka vašej otázky ohľadom ukladania vápnika v cievach, dochádza pri dodržaní potrebných dávok k tomuto javu zriedkavo. Popisuje sa to pri veľmi vysokých dávkach vápnika, alebo pri nadbytku vitamínu D.
Pri kvalitných vyvážených prípravkoch a pri dodržaní dávkovania by k nemalo dôjsť k takýmto prípadom. Samozrejme treba brať do úvahy príjem vápnika a vitamínu D potravou a prípadne poruchy vstrebávania (metabolické ochorenia, ochorenia tráviaceho traktu a pod.)
Spoločnosť Walmark ponúka vápnikové doplnky napríklad v prípravkoch Vápnik s rybím olejom, Vápnik-Horčík-Zinok, alebo špeciálny prípravok pre ženy s úbytkom kostnej hmoty - Osteostop s izoflavonoidmi.
Treba však upozorniť na to, že každý doplnok vápnika nielen vo forme výživových prípravkov ale aj v potravinách môže obmedziť vstrebávanie niektorých liekov ako sú salicyláty a ATB, hlavne tetracyklíny. Preto je na mieste poradiť sa so svojim ošetrujúcim lekárom pred ich užívaním.
8. 11. 2002 dňa 0:00