Anonim:
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako sa prejavuje curkovka?
Eva
24. 2. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

problematika cukrovky(diabetes)je veľmi rozsiahla a tieto stránky nie sú určené na úplné vyčerpávajúce informácie, tieto samozrejme budú poskytnuté v prípade záujmu inou formou.
Preto teraz odpoviem len na danú otázku - príznaky cukrovky.
Diabetes je ochorenie spojené s poruchou metabolizmu sacharidov čiže cukrov, ku ktorej došlo buď nedostatočnou tvorbou inzulínu alebo pri zníženej vnímavosti buniek na inzulín. Toto určuje aj základné rozdelenie typov cukrovky na dva hlavné - tzv. typ 1 a typ 2. Existujú všaj aj iné typy ako je napríklad tehotenský alebo diabetes z podvýživy. Príznaky sa odvíjajú od skutočnosti, že u osôb s diabetom je schopnosť buniek využívať glukózu znížená až potlačená, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Zvýšené množstvo glukózy, ktoré sa hromadí v krvi má za následok, že sa vylučujú aj vyššie koncentrácie cukru v moči(glykosúria). Tu nastupujú charakteristické príznaky ako je zvýšený objem moču, s tým spojené častejšie močenie, pacient má zvýšený pocit smädu, pocit hladu. Často sa objavuje svrbenie, úbytok telesnej hmotnosti a celková slabosť.
Samozrejme, že v prípade neliečenia cukrovky nastupujú aj iné príznaky, ktoré sa odvíjajú od poškodenia jednotlivých orgánov.
Preto je dôležitá včasná záchytnosť tohto ochorenia, správna diagnóza a liečba, dodržiavanie diétnych opatrení. Netreba podceňovať ani rodinnú anamnézu, čiže výskyt ochorenia v rodine.
24. 2. 2003 dňa 0:00