Anonim:
Dobry den,

kontakt na Vas som objavila nahodne na internete, kde som hladala nejake informacie o vypadavani vlasov, pretoze to je aj moj problem. Ale zacnem od zaciatku. Asi do 23 rokov som s vlasmi nemala ziadne problemy. Mala som ich sice mastnejsie a obcas v detstve sa mi tvorili lupiny, ale tie sa vyskytovali naozaj zriedkavo a po case zmizli. Vlasy som si umyvala 1x za tyzden a vsetko bolo v poriadku. Po tom, co som skoncila studium (cize okolo toho 23 roku) sa mi zacala zhorsovat kvalita vlasov, aj mi viac padali, ale nebolo to az take hrozne a velmi som si to nevsimala. Potom sa vsak zacali pridavat kozne problemy v podobe zacervenalych pluzgierikov v okoli korena nosa, okolo obocia a pod ocami. V tom case som aj zmenila zamestnanie a vlasy mi zacali padat viac. Myslela som si, ze je to skor psychickeho razu a dufala som, ze sa to casom upravi samo. No ked mi zacali vypadavat cele trsy vlasov, tak som sa velmi zlakla a isla k lekarke. Ona mi povedala diagnozu: seboroicka dermatitida a povedala mi, ze vlasy mi padaju z tohto dovodu a budu padat aj dalej. Dala mi sice vselijake masticky a vodicky, ale tie velmi nepomohli. Uzivala som teda zinok, pangamin, lecitin, stav sa trochu zlepsil, ale aj tak mi denne vypadne okolo 50 az 100 vlasov, niekedy aj nad 100, hlavne po umyvani vlasov. Samozrejme, snazila som sa o tejto chorobe ziskat co najviac informacii a viem, ze v lete sa stav zlepsuje a v zime zhorsuje, co mozem potvrdit. Ale nikde som sa nedocitala, co konkretne mam robit, aby som co najviac znizila negativne prejavy. Momentalne sa k tomu vsetkemu pridruzilo aj stale svrbenie pokozky hlavy, aj ked si ju umyjem, hned ma svrbi. Vlasy si uz umyvam kazde 3-4 dni, padaju mi stale v tom pocte, co som uviedla, cize do 100 vlasov denne, niekedy aj viac. S prestavkami uzivam zinok, v lete som ho nebrala, teraz ano. Okrem zinku momentalne nic neberiem, obcas pangamin. Vlasy si umyvam samponom BIFONAZOL, ktory mi zo zaciatku dobre zaberal a lupiny vymizli, ale teraz aj napriek tomu, ze ho pouzivam, mam vela lupin, aj v oboci. Na tvar si nedavam nic -ziadny mejkap. Tie casti , ktore som popisovala, maju sklon sa vysusovat a potom sa tam tvoria take supinky, ktore po odlupnuti vytvoria cervene lozisko. Akurat sa teraz v zime kremujem "Excipial -U Hydrolotio"-emulziou na suchu a citlivu pokozku. Vlasy mi zredli, velmi su lamave a suche, bez zivota, nikdy som take nemala. Prosim, mozete mi poradit, co mam robit, bojim sa, aby mi nevypadli vsetky vlasy! Vopred velmi pekne dakujem za pomoc.
Pekny den!

Bednarikova Petra
11. 11. 2003 dňa 0:00

Prajem príjemný deň,

ďakujem za Vašu otázku. Problematika straty vlasov je pomerne zložitá, pretože do hry vstupuje viacero činiteľov a určiť samotnú príčinu je zložité. Všeobecne sa udáva, že o nadmernej strate hovoríme vtedy, ak dochádza k dennej strate vlasov viac než 100. Takisto treba povedať, že výpad vlasov môže byť reverzibilný, čiže časom sa upraví a charakteristické je, že padanie vlasov je rovnomerné po celej hlave. Príčiny padania vlasov sú rôzné. Výrazne padanie v krátkej dobe nastáva po vysokých horúčkach, po infekčných ochoreniach, operáciach, traumatických šokoch, po odtučňovacích kúrach a stresových situáciach. Taktiež niektoré lieky(cytostatika, thálium, ionizačné žiarenie), nedostatok železa a zinku, vysoké dávky vitamínu A a gynekologické zmeny môžu viesť k nadmernej strate vlasov. Treba podotknúť, že medzi príčinou a vlastným padaním vlasov býva rôzne dlhá doba.
Na základe Vašich informácii sa domnievam, že príčinou bude najpravdepodobnejšie ochorenie, ktoré diagnostikovala Vaša lekárka, a ktoré sa spájalo s nadmernou tvorbou kožného mazu (seborea).V podstate ide o časté ochorenie zaujímavé najmä tým, že má mnoho podôb, alebo ako vravia kožní lekári - klinických obrazov. Ide o ochorenie polyetiologické (viac faktorov vyvolávajúcich ochorenie), kde lekári stále objavujú alebo zatracujú jednotlivé príčiny ochorenia. Donedávna sa tvrdilo, že
podkladom tohto ozaj nepríjemného, a často život strpčujúceho ochorenia je vrodená porucha tvorby mazu, či už máme na mysli jeho množstvo - kvantitu alebo jeho kvalitu. Kožný maz sa vytvára v mazových žľazách kože. Tieto reagujú na hormonálne vplyvy (napr. u žien pred menštruáciou alebo na mužské hormóny - androgény), na podávanie niektorých liekov a ešte stále nie je uzatvorená otázka vplyvu diéty. Tvorbu kožného mazu rovnako ovplyvňujú klimatické vplyvy, poruchy trávenia, fokálne (ložiskové) infekcie v organizme, ako aj niektoré závažné celkové ochorenia (Parkinsonova choroba). Samotná zvýšená alebo znížená produkcia kožného mazu ešte nie je príčinou kožných ochorení. Existujú však ochorenia, kde nadmerný mazotok má vplyv na vznik alebo priebeh určitých kožných ochorení.
Najnovšie štúdie poukazujú na to, že seb. dermatitída postihuje oblasti kože s najväčším počtom mazových žliaz, ale nie vždy je to spojené aj s nadmernou produkciou mazu.
V súčasnosti sa viac hovorí o úlohe mikroorganizmov - kvasiniek, bakterií v patogenéze tohoto ochorenia. Preto aj liečebné postupy sú zamerané predovšetkým na potlačenie patogénnej mikroflóry či už externou terapiou alebo celkovov liečbou, doplnené o prípravky s keratolytickým účinkom.
Preto aj uvedené prípravky, ktoré Vám doporučila lekárka sú prípravkami bežne používanými v liečbe tohoto ochorenia. Je možnosť tieto prípravky striedať, pretože existuje ich viacero s rôznými účinnými látkami a je na lekárovi aby zvážil stav a použitie jednotlivých prípravkov. Priebeh ochorenia je žiaľ často chronický, vhodná liečba vedie síce k náprave nálezu, ale po skončení terapie sa všetko vracia späť a nezriedka dochádza k zhoršeniu.
Svoju úlohu tu zohráva aj životospráva.
Treba sa vyhýbať jednostrannej strave, možno použiť potravinové doplnky, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu vitamínov a minerálov na výživu vlasových korienkov. Zázračný liek na vlasy neexistuje, ale podporná liečba pri dlhšom užívaní vedie k zlepšeniu.
Z našich prípravkov na doplnenie cenných látok môžem doporučiť prípravok Viaderm, ktorý obsahuje olej z pupalky, vitamín A, vitamín B6, biotín, selén, zinok, jód, vitamín E...
Ďalej je možné vyskúšať pôsobenie výrobkov radu Reghaar - šampón, stimulátor, aktivátor. Zvlášť vlasový stimulátor má špeciálnu vyváženú kombináciu pre udržanie zdravých vlasov.
Treba si uvedomiť, že k úprave množstva vlasov dochádza postupne a táto doba trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Rast vlasov podporí aj vhodná strava, správne ošetrovanie - nesušiť vlasy horúcim vzduchom, chrániť pred prudkým slnkom a dlhým pobytom na mraze, vylúčiť stres.
Skúša sa aj využitie homeopatie, doporučuje sa slnečné žiarenie.
Veľmi Vám prajem, aby došlo k zlepšeniu Vaších zdravotných problémov a držím Vám palce.


19. 1. 2004 dňa 0:00