🥳🧒🏻 Pripravte sa na Deň detí s Marťankami! Zľava až 45 % práve teraz TU. 🧒🏻🥳
Anonymné:
Dobry den. Ako sa da rozlisit ci clovek schizofreniu predstiera alebo nou naozaj trpi? Ake su zakladne a sprievodne crty takto choreho cloveka (okrem toho ze pocuje nerealne hlasy). Dakujem
26.9.2006 dňa 7:48

Dobrý deň, pre diagnozu schizofrénie má rozhodujúci význam prítomnosť základných príznakov: 1. poruchy myslenia-plytké, nelogické,rozbiehavé.., 2. poruchy emotivity -citové otupenie,nepriliehavosť..,3. autizmius, strata kontaktu s reálnou skutočnosťou, chorý sa uzatvára do vlastného sveta chorobných myšlienok a predstáv, 4. poruchy vôle a konania - strata, nezáujem o životné ciele,neočakávané,často nepochopiteľné reakcie, 5. poruchy osobnosti, začínajúce sa obyčajne povahovou zmenou, menia sa záujmy,sklony, objavuje sa citový chlad k najbližším príbuzným, mení sa vzťah k životnému prostrediu, častá je aj depersonalizácia/chorý si sám sebe prichodí cudzí/. Spočiatku si chorý tieto zmeny uvedomuje, ale nechápe ich, neskôr pocit choroby chýba. Súčasne bývajú prítomné vedľajšie príznaky, poruchy vnímania, pamäti,bludy, somatické príznaky, hnačky, výkyvy hmotnosti ap. Podľa toho, ktoré psychické poruchy sú v popredí, rozlišujú sa rôzne formy schizofrénie.   Pri plazivom začiatku môže sch. uniknúť pozornosti a mylne sa pokladá za lenivosť, nedbalosť, vyčerpanosť,neurozu alebo psychopatiu, až ďalší priebeh spresní diagnozu. Včasnou liečbou , udržiavacími dávkami neuroleptík možno dosiahnuť aj dlhodobé remisie/bezpríznakovosť/ s návratom sociability a práceschopnosťou.

S pozdravom MUDr Branická Ľ.

11.10.2006 dňa 0:00