Anonim:
Dajú sa vyliečiť krčové žily, alebo sa dá, aby sa ich stav nezhoršoval?
26. 3. 2002 dňa 0:00

Problematika kŕčových žíl je úzko prepojená s takým zdravotným fenoménom akým sú choroby ciev. Choroby ciev predstavujú dnes pre všetky krajiny sveta značné zdravotné, sociálne a ekonomické problémy. Niektorí odborníci neváhajú hovoriť o angioepidémii. Samotné choroby žíl sú v Slovenskej republike druhou najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti zo všetkých tzv. srdcovo-cievných ochorení. Veľmi príznačné pre tieto ochorenia je fakt, že sú nákladné na terapiu, na liečbu ich následkov, nie je zriedkavosťou ich prechod do chronicity. Zhoršenie stavu často vedie k invalidite.
Ako možné dôsledky chronických ochorení žíl sú opuchy dolných končatín, tvorenie kŕčových žíl, zmeny zafarbenia kože na predkolení až po tvorbu vredov predkolenia(ulcus cruris).
Zjednodušene sa dá povedať, že ide o zlyhanie odvádzacej funkcie žilového systému, kedy sa krv už neodvádza späť a dochádza venóznemu hromadeniu krvi. S pokračujúcim stavom postupne nastávajú spomínané prejavy dôsledkov. Veľmi vhodne sa k tejto tematike venuje publikácia "Aktívne proti ochoreniam žíl" nemeckých autorov, ktorá vyšla v slovenskom preklade vo vydavateľstve Motýľ s odborným posúdením hlavného odborníka SLK pre angiológiu Doc.MUDr.Petra Gavorníka, CSc.
Preto sa teraz chcem venovať Vašej konkrétnej otázke. Samotná liečba chronických ochorení žíl je široký komplex, ktorý v sebe zahŕňa metódy kompresívnej terapie, pohybovej terapie cez lieky proti ochoreniam žíl až po liečbu sklerotizáciou a operačné zákroky. Cieľom samotnej liečby je redukcia zvýšeného hromadenia tekutiny v dolnej končatine, dosiahnuť stav, kedy sa žily stávajú menej priepustnými pre prenik tekutiny do tkaniva, podporiť vyplavovanie edémovej tekutiny, prípadne zvýšiť napätie svalstva. Veľká časť liekov sa skladá z prírodných látok. Významnými sú aescin, získany zo semien pagaštanu konského, výťažky z listnatca bodlinatého,flavonoidy-rutín, hesperidín, a iné. Tieto účinné látky sa v prípravkoch navzájom kombinujú, aby sa docielil požadovaný efekt.
Pri ochoreniach kŕčových žíl treba myslieť predovšetkým na prevenciu. Užívanie podporných prípravkov môže napomôcť pri rizikových faktoroch predísť komplikáciam, ktoré si budú vyžadovať zložitú liečbu, prípadne operačný zákrok. Spoločnosť Walmark vyvinula a ponúka prípravok "Varixinal", ktorý obsahuje spomínané účinné zložky. Je určený nielen ako prevencia proti ochoreniam žíl, ale i ako doplnok výživy pri samotnej liečbe. Samozrejme treba dodržiavať rady ošetrujúceho lekára a konzultovať vhodnosť používania rôznych prípravkov v rámci prebiehajúcej liečby.
10. 4. 2002 dňa 0:00