Peter:
Akym sposobom sa da liecit nadmerne ukladanie tukov v peceni.A ak je pecen uz zvacsena je mozne , ze sa dostane do normalneho stavu ? Alebo aspon sa uz nebude zvacsovat ? (som abstinent)
25. 8. 2002 dňa 0:00

Dobrý deň,

zväčšenie pečene môže mať viacero príčin, ktoré súvisia s rôznými zdravotnými problémami postihujúcimi ľudský organizmus. Pečeň je veľmi dôležitý orgán nielen pre svojú detoxikačnú úlohu v organizme, ale má nezastupiteľné miesto v syntéze mnohých nenahraditeľných zložiek a látok potrebných pre prácu tráviaceho, imunitného, srdcovo cievného a pod. Práve preto je aj pomerne citlivá na každý negatívny zásah do jej činnosti a rôzné poruchy majú potom následok na činnosť mnohých orgánov a tkanív v ľudskom tele. Je šťastím pre náš organizmus, že pečeň má značnú regeneračný potenciál a mnoho defektov sa zreparuje bez toho,aby to organizmus vážnejšie pocítil.
Zväčšenie pečene je často dôsledkom infekčných stavov, prejavom cirhózy a pri ukladaní tukov, kedy v dôsledku nadmerného príjmu tukov alebo porúch v metabolizme tukov dochádza k hromadeniu jednotlivých zložiek, čo má vplyv aj na samotné zväčšenie pečene.
Keďže uvádzate, že ste abstinent a neuvádzate, že trpíte na alebo ste prekonali nejakú infekčnú chorobu, budeme brať do úvahy ako príčinu zväčšenia pečene nadmerné ukladanie tukov. Netreba sa zmieňovať o diétných opatreniach, ktoré cestou správnej stravy dokážu ovplyvniť profil tukov, tieto informácie sú známe a všade prezentované.
Skôr si predstavíme niektoré účinné látky, ktorých príjem formou doplnkov výživy napomáha riešiť následky a prejavy vybraných zdravotných problémov. Vo Vašom prípade by som sa zameral na látku, ktorá sa nazýva lecitín. Ide o prirodzenú látku, ktorá tvorí 73% objemu tukov v pečeni a je ochranným faktorom pečeňových buniek. Nachádza sa vo všetkých bunkách ľudského tela. Má emulgačný vplyv na tuky, čím znižuje riziko tukovej degenerácie a zabraňuje ich ukladaniu v pečeni. Pomáha pri transporte tukov na miesto ich spálenia, rozpúšťa tukové usadeniny, znižuje hladinu nepriaznivých častíc cholesterolu. Bráni aj cirhóze a nádorom pečene. Je veľmi dôležitý pre činnosť nervových buniek.
Spoločnosť Walmark Vám ponúka prípravky Lecithin, Lecithin+Alicin alebo Lecitín 1200mg od firmy Natureś Bounty, ktorej prípravky má vo výhradnom zastúpení spoločnosť Walmark.
Ak by však užívanie týchto prípravkov neprinieslo zlepšenie stavu a ťažkosti by pretrvávali alebo sa zhoršovali, doporučujem navštíviť odborného lekára.
Ostávam s pozdravom a želám Vám skoré vyriešenie Vaších problémov.

3. 9. 2002 dňa 0:00