6 potravín, ktoré vám môžu ohroziť dovolenku

6 potravín, ktoré vám môžu ohroziť dovolenku

Posedieť si na terase kaviarne pri pohári skvelého frappé, ochutnať lahôdku z grilu, či s kornútom točenej vanilkovej zmrzliny, zaspomínať na bezstarostné časy detstva – to všetko neodmysliteľne patrí k letu a času dovoleniek. Len málokto ale v takých chvíľach zvažuje možné zdravotné riziká. Kvôli vyšším teplotám, ktoré vytvárajú priamo ideálne podmienky pre množenie baktérií, sa totiž niektoré potraviny rýchlejšie kazia, a ľahko sa potom môže stať, že sa z príjemne stráveného popoludnia stane úplne iná „zábava“. A na ktoré druhy potravín by ste si mali dať najväčší pozor? A existuje nejaká pomoc?

Exotika je o zážitkoch. Nenechajte si ich narušiť črevnými ťažkosťami.
20.06.2019

Exotika je o zážitkoch. Nenechajte si ich narušiť črevnými ťažkosťami.

Už sa nemôžete dočkať, až ochutnáte autentické bun bo nam bo, indickú samosu, originál thajské karí alebo preslávenú argentínsku salsu chimichurri? Faktom je, že z ciest do exotických krajín si človek odnáša i množstvo kulinárskych spomienok, ktoré ešte niekoľko rokov potom omamne voňajú koriandrom a pravou vanilkou. Ak ale túto skúsenosť neprebije zážitok v podobe črevných ťažkostí, ktoré každý rok postihuje drvivú väčšinu cestovateľov. Účinnou ochranou proti týmto nepríjemným patáliám je zdravá črevná mikroflóra.

Výlety a rýchle občerstvenie k letu patria

Výlety a rýchle občerstvenie k letu patria

Keď je vonku krásne a my pred sebou máme ešte slušnú porciu kilometrov, nechce sa nám vysedávať v reštauráciách a nekonečne dlho čakať na obed. Omnoho rýchlejšie je dať si niečo pri stánku, ktorých býva v tomto čase všade plno. Nehľadiac na to, že i obyčajný langoš, klobása s chrenom alebo smažený syr v žemli chutí na lavičke pri rybníku omnoho lepšie, než obed v luxusnom podniku. Trblietajúca sa vodná hladina, šumenie stromov a príjemne svieži vánok vie skrátka vykúzliť tú správnu prázdninovú atmosféru. Má to ale jeden háčik – dobroty z rýchleho občerstvenia nám túto idylku môžu niekedy poriadne nabúrať...

Užite si exotiku plnými dúškami. Ako sa na cestu pripraviť?
20.06.2019

Užite si exotiku plnými dúškami. Ako sa na cestu pripraviť?

Leto je tu a s ním i cesty za teplom a morom. Máte v pláne vyraziť do niektorej z exotických krajín? Potom iste už dopredu premýšľate o tom, čo všetko si so sebou zabaliť, aby vás potom – tisíce míľ od domova – niečo nečakane nezaskočilo. Nedostatočná príprava však neznamená len praktické nepríjemnosti, ale môže ohroziť i vaše zdravie. Jedným z najobávanejších strašiakov pri výpravách za exotikou sú rôzne črevné patálie, najčastejšie spôsobené požitím kontaminovanej vody alebo potravín. Začnite s prípravou ešte pred odchodom.

Čas festivalov, grilovania a kúpalísk prichádza. Čo na to naše črevá?
20.06.2019

Čas festivalov, grilovania a kúpalísk prichádza. Čo na to naše črevá?

Na to, aby ste si počas dovolenky privodili nepríjemné komplikácie v podobe črevných ťažkostí, nemusíte cestovať do Egypta, Thajska alebo inej exotickej krajiny. Úplne stačí i málo prepečený steak, alebo „odležaný“ párok v rožku, ktorý si dáte v stánku s rýchlym občerstvením. Ak pripočítate ešte chatrnú hygienu, ktorá býva „bežným štandardom“ na väčšine letných festivalov, prípadne i stres a únavu z celodenných horúčav, výsledkom je celkom vysoké riziko, že značnú časť dovolenky strávite na záchodovej doske. Ako týmto patáliám predísť?

Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov
19.06.2019

Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov

Ak chodíte radi do prírody, mali by ste sa mať na pozore. Chuť vyraziť do prírody nemáme len my, ale svoju aktivitu zvyšujú aj všadeprítomné kliešte. Títo drobní a na prvý pohľad nenápadní jedinci prenášajú veľmi závažné ochorenia. Sú nimi kliešťová encefalitída, lymská choroba a menej známa ľudská granulocytová ehrlichióza. U niektorých ochorení nemusia byť z počiatku pozorované žiadne príznaky. Základom úspešnej liečby je však včasná diagnostika a okamžité začatie liečby. Ochorenia môžu zanechať trvalé následky a úplne ovplyvniť kvalitu nášho života. Preto je nutné v období, keď je aktivita kliešťov najvyššia, vedieť, ako sa brániť.

Ostaňte v lete vo svojej koži
31.05.2019

Ostaňte v lete vo svojej koži

Počas zimy si pokožka pôsobením nízkych teplôt vytrpela veľa. Najväčšiu záťaž predstavuje chlad pre suchú a atopickú kožu. Ak sa dostatočne neošetruje, môže sa následne zapaľovať, svrbieť a praskať. Keď potom teploty „vylezú“ smerom nahor, pokožku odkrývame len s obavami. Prechod z chladného obdobia do leta predstavuje pre pokožku úľavu. Dôležitá je však hydratácia a správna regenerácia. Ak ste ich v zime zanedbávali, začnite s ošetrujúcimi a prípravnými kúrami hneď teraz.