10 najčastejších otázok o menopauze
03.03.2022

10 najčastejších otázok o menopauze

Obdobie prechodu, kedy sa končí plodnosť ženy, môže byť strašiakom pre každú z nás, keďže prináša veľa zmien a otázok. Kedy používame pojem menopauza, aké sú hlavné symptómy a ďalšie najčastejšie otázky, sme spracovali v nasledujúcom článku.

Inkontinencia – citlivá téma pre ženy aj mužov
25.01.2021

Inkontinencia – citlivá téma pre ženy aj mužov

Inkontinencia znamená samovoľný alebo nechcený únik moču. Tento nepríjemný problém síce trápi dvakrát častejšie ženy, no pri ochorení prostaty sa s ňou môžu stretnúť aj muži. U žien je príčinou zväčša oslabenie panvového dna, ktoré prichádza napríklad po pôrodoch. Ťažšie prípady sa riešia chirurgicky. Ako možno predísť vzniku tohto problému prirodzenou cestou?

Potraviny prospešné pre obličky
16.11.2020

Potraviny prospešné pre obličky

Svetový deň obličiek každoročne pripadá na druhý štvrtok v marci. Tento deň je vyhlasovaný Medzinárodnou federáciou pre choroby obličiek a Medzinárodnou nefrologickou spoločnosťou. Cieľom Svetového dňa obličiek je zoznámiť širokú verejnosť s problematikou ochorenia obličiek vrátane dopadov na naše zdravie a o možnej prevencii. Mnoho nefrologických ambulancií a dialyzačných stredísk v tento deň vykonáva bezplatné vyšetrenie obličiek. Zdravie obličiek je ale tiež otázkou výživy. Zoznam potravín, ktorými môžeme zdravie obličiek podporiť, vám prinášame.

Prostata nie je tabu!
02.11.2020

Prostata nie je tabu!

Pre mnohých mužov sú problémy s prostatou stále mimoriadne citlivou témou napriek tomu, že po šesťdesiatke trpí zväčšením prostaty až 60 % mužov. Ako predísť problémom s prostatou a podporiť jej správnu funkciu a rovnako aj funkciu močových ciest?

Najčastejšie príčiny zápalu močového mechúra
07.04.2020

Najčastejšie príčiny zápalu močového mechúra

Trápi vás pálenie a rezanie pri močení? Trpíte neodkladným nutkaním na močenie a k tomu pociťujete bolesť v podbrušku? Za vaše ťažkosti môže byť zodpovedný zápal močového mechúra, tzv. cystitída. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré je ale dobre liečiteľné. Na dosiahnutie úspešnej liečby je nutné navštíviť lekára včas. Ktoré príznaky neradno podceňovať a ako zápalom močového mechúra predchádzať?

Zobrazenie: 11935
Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať
21.03.2020

Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať

Zápal močových ciest je veľkým strašiakom prevažne u ženskej časti populácie. Nevyhýba sa ale ani mužom a deťom. Najčastejším miestom, kde sa všeobecne infekcie objavujú, je močová sústava a najčastejším typom infekcie močovej sústavy je zápal močového mechúra. Ak nie je zápal včas podchytený, môže viesť až k vážnemu ochoreniu obličiek. Aké sú príznaky zápalu močových ciest a ako im predchádzať?

Ako rozpoznať ochorenie obličiek
30.01.2020

Ako rozpoznať ochorenie obličiek

Chorými obličkami trpia mnohí z nás, ale nie každý o ochorení obličiek vie. Ochorenie obličiek je zákerné v tom, že chorého väčšinou nič nebolí. O to ťažšie je tieto komplikácie rozpoznať. Chorý často, bohužiaľ, vyhľadá lekára neskoro. Včasná diagnostika môže obličky vyliečiť alebo priebeh choroby zmierniť. Na vyšetrenie obličiek sa používajú rôzne, väčšinou bezbolestné metódy, ktoré podajú rýchly výsledok o stave obličiek. Aké symptómy by nás mali varovať a viesť k lekárovi?