Funkcia štítnej žľazy – Články

Dajte cukrovke červenú! Ako udržať svoju hladinu cukru na uzde?

Dajte cukrovke červenú! Ako udržať svoju hladinu cukru na uzde?

Ochorenie, ktoré nebolí, napriek tomu však môže narobiť v tele nemalé problémy. Reč je o dobre známej cukrovke. Mnohí si myslíte, že vás sa táto téma netýka. Stačí pritom tak málo. Či už je to príbuzný s rovnakým ochorením, nesprávna životospráva či občasná známa veta: „Už len táto jedna sladkosť“. To všetko vám zvyšuje nábeh na rozvoj tohto ochorenia. Čo sa skrýva pod pojmom cukrovka a ako sa jej rozvoju úspešne vyhnúť?

Viete, ktoré potraviny obsahujú najviac jódu?

Viete, ktoré potraviny obsahujú najviac jódu?

6. marec patrí Medzinárodnému dňu jódu, a preto si poďme pripomenúť, prečo je jód pre telo taký dôležitý. Vďaka jodizácii soli, ktorá začala v Slovenskej republike v 40. rokoch minulého storočia, sa s tými, ktorí by trpeli absolútnym nedostatkom jódu, prakticky nestretneme. Nedostatok jódu v tehotenstve skôr viedol k mnohým vývojovým poruchám vrátane porúch intelektu. Na zdraví sa ale prejaví aj nízky deficit jódu. Na rozdiel od prímorských národov, ktoré vďaka častej konzumácii rýb majú jódu dostatok, my na jeho dostatočný prísun musíme dbať.

Jód a ochorenia štítnej žľazy

Jód a ochorenia štítnej žľazy

Jód je jedným z najdôležitejších minerálov pre ľudský organizmus. Bez jódu by nemohla správne fungovať štítna žľaza, dôležitá pre priebeh metabolických dejov. A aké sú príznaky ochorenia štítnej žľazy? Chudnutie alebo naberanie na váhe. Spomalené alebo príliš rýchle pohyby. Potenie alebo neustály pocit chladu. Prejavy ochorenia štítnej žľazy sú rôzne. Záleží na tom, či sa porucha štítnej žľazy prejaví nedostatkom alebo nadbytkom produkovaných hormónov.