Jo - jo efekt – zlý kamarát

Jo - jo efekt – zlý kamarát

Publikované: 12.01.2009

Zobrazenie: 3

Všetci, čo sa rozhodli pre redukciu tuku, by si mali uvedomiť, že nejde len o  schudnutie, ale hlavne o udržanie si váhy. Cieľom by teda nemalo byť samotné znižovanie váhy, ale celková zmena životosprávy a dostatok pohybu. Pokiaľ človek po nejakom čase prestane a postupne sa vráti aj k svojim pôvodným nevhodným návykom, prírastok váhy nenechá na seba dlho čakať.

 Pre udržanie nadobudnutej štíhlej postavy by mal človek cvičiť minimálne 2-krát týždenne. Vyskúšajte nové typy cvičení, aby vám pohyb nezovšednel. Samozrejme, nezabudnite ani na úpravu svojho jedálneho lístka, ak ste tak až doteraz neurobili. Proces znižovania telesnej hmotnosti je beh na dlhú trať. Ak ste už niekedy s nadváhou či obezitou bojovali, počítajte s tým, že „strašiak“ v podobe kíl navyše stále tu niekde je. Na začiatku je dôležité uvedomiť si, že  existujú dva veľmi odlišné procesy. Chudnúť a schudnúť je jedná vec, a udržať si potom váhový úbytok  je vec druhá. Zbavenie sa nadbytočných kilogramov neznamená automaticky úspech v udržaní si tohto úbytku.

Najčastejšie problémy, ktoré nás môžu pri redukcii váhy zaskočiť (a nevyhnú sa, bohužiaľ, prakticky nikomu), sú jo-jo efekt a tzv. plató (zjednodušene povedané stav, keď sa váhový úbytok dlhodobo nehýbe). Jo-jo efekt aj plató môžu postihnúť ako skúsených „dietárov“, ktorí sa už pokúšali  znížiť hmotnosť prakticky všetkými spôsobmi, tak aj tých, ktorí chudnú po prvýkrát v živote. Obidva problémy majú zrejme najdôležitejšiu príčinu v pomerne banálnej veci. Akákoľvek diéta znamená pre človeka zmenu stravovacích, pohybových, často aj mnohých ďalších životných návykov. Základom je vlastne obmedzovanie (či už príjmu energie alebo tukov), kontrola (stravovania, príjmu kilojoulov) alebo nutnosť (vynechať obľúbené jedlá). Ak to zhrnieme, všetko sú to veci, do ktorých sa musíme prehovárať, nie sú pre nás prirodzené a sú nám prosto nepríjemné. Po schudnutí sa teda často automaticky vraciame k pôvodným nevhodným návykom, ktoré vedú k tomu, že prácne zhodené kilá sú znova späť. Pokiaľ človek žije určitým štýlom celý doterajší život (nech už je to dvadsať alebo päťdesiat rokov), nie je jednoduché si zafixovať odlišné návyky, ktoré mu navyše nemusia byť veľmi príjemné, a do ktorých sa musí nútiť. Keď schudnete 20 kilogramov a budete si to chcieť aj naďalej udržať, bez radosti a elánu vám energia na to, aby vám váš režim priniesol uspokojenie a stal sa pre vás úplne prirodzeným, dlho nevydrží.

Jo-jo efekt je veľmi nepríjemný a pre naše zdravie nebezpečný. Ako je však klamlivý a zradný v praxi, tak jednoduchý je v podstate svojho fungovania. Naše telo totiž funguje ako celkom chytrý strojový mechanizmus, ktorý si veľmi dobre pamätá, ako s ním my, jeho majitelia, zachádzame. Ukladá si do pamäti všetky naše prehrešky, úlety, hladovky, diéty a prejedania, a na základe týchto skúseností sa chová.

Na tomto jednoduchom základe je založený jo-jo efekt. Keď držíme telo nejaký čas na minimálnom (alebo takmer žiadnom) príjme jedla alebo na nejakej veľmi drsnej diéte, tak si potom aj pri najmenšom následnom prídele uloží všetko ako tukovú zásobu. Na to sa postihnutý „dietár“ vydesí, že opäť tlstne, nasadí ďalšie hladovanie, telo sa vyľaká ešte viac  a pri ďalšej dávke jedla uloží do zásoby ešte viac tuku, pretože strach, že opäť príde hladovka, je po niekoľkonásobnej skúsenosti oveľa väčší. Efekt schudnutia sa teda buď nedostaví vôbec, alebo len na krátky čas, a následne ho vystrieda ďalšie priberanie. Jo-jo efekt však prináša ešte jeden nebezpečný dôsledok. Keď je telo vystavené veľmi náhlemu zníženiu príjmu potravín, nečerpá energiu len z tukových zásob, ale berie si, bohužiaľ, aj svoju vlastnú svalovú hmotu. Tá sa však pri ďalšom výkyve žravosti už späť nenaberie a nahradí ju len a len tuk, takže dotyčná osoba je potom z takýchto výkyvov nielen fyzicky a psychicky na dne, ale zároveň okrem toho, že má nadváhu, stráca tvar, začne byť zavalitá, „rozkysnutá“ a totálne zbavená aj toho mála telesného svalstva, ktoré ešte mala.

Pokiaľ teda chcete začať so zhadzovaním, rozhodne tomu nepomôže hladovanie alebo dva kukuričné lupienky na raňajky, polovica rajčiny na obed a lístok zeleného šalátu na večeru. Namiesto toho začnite vyváženými raňajkami, obmedzte len nekvalitné jedlo, nahraďte ho kvalitou a začnite jesť pravidelne. Pravidelnosť a vyváženosť váš metabolizmus upokojí a naštartuje ho. Keď pod dozorom odborníka alebo na základe nejakej odbornej literatúry  začnete jesť racionálne veci, pokryjete len potreby tela a nestane sa, že by telo niečo nespálilo, a začalo ukladať. Navyše postupne zmizne obava vášho organizmu, že zas prídete s útokom nejakej nebezpečnej hladovky, takže už sa nebude báť pustiť nejaké to kilo navyše alebo neuložiť všetko, čo sme zjedli. Telo neukladá, keď vie, že dostane, a  tuky, pretože sa nebojí ďalšej núdze. Keď sa vám toto podarí pochopiť a prijať (a keď budete veriť tomu, že sa vám to podarí), urobili ste veľmi dôležitý krok na ceste k postave, s ktorou budete spokojní, ale najmä k životnému štýlu, ktorý vám nebude prinášať žiadne útrapy (aspoň pokiaľ ide o jedálny lístok).

A čo ochráni vaše svaly?

Mitochondrie vo svaloch sú bunkové „elektrárne“, v ktorých vzniká energia na svalovú prácu. Pokiaľ do mitochondrií prichádza viac tukov, množstvo energie vo svaloch vzrastá. Čo podporuje pohyb tukov do mitochondrií, kde sa spaľujú? Je to napr. konjugovaná kyselina linolová (CLA) alebo karnitín. Keď je však prírodnej CLA či karnitínu málo (napr. keď nejeme dostatok kvalitného mäsa, ktoré je zdrojom prírodných látok CLA i karnitínu, a nahrádzame ho karcinogénnymi údeninami), mastné kyseliny z tukov do mitochondrií nikdy nedoputujú! Užívanie karnitínu i CLA kombinované s cvičením a pohybom vo fitcentre vedie teda k zvýšenému spaľovaniu tukov vo svalových bunkách. Tým CLA i karnitín chránia svaly a dokonca zvyšujú vašu fyzickú výkonnosť. Preto sa s CLA i karnitínom (a s pohybom) tak dobre chudne! To dnes vedia všetci. Môžete tiež začať – určite nie je neskoro!