Ťažkosti s pľúcami, alebo keď duša volá o pomoc

Ťažkosti s pľúcami, alebo keď duša volá o pomoc

Publikované: 18.06.2018

Zobrazenie: 2755

Dych znamená život. Je to najdôležitejší proces, ktorý prebieha v našom tele. Bez toho, aby sme sa nadýchli, vydržíme sotva pár minút. Narodené dieťa sa po prvýkrát nadýchne. Umierajúci človek odchádza spolu s posledným výdychom. Dychom naša existencia začína i končí. Ak máte problémy s pľúcami a dýchaním, je načase sa zamyslieť nad tým, či vás v živote niečo nedusí, či vám nechýba priestor alebo trebárs pozornosť a láska...

Niekedy sa stáva, že sa lekárom aj napriek všetkej snahe nepodarí stanoviť presnú diagnózu. Pacient prejde rôznymi testami, radom vyšetrení a nakoniec mu oznámia, že je celkom zdravý aj napriek tomu, že príznaky, pre ktoré pôvodne prišiel, pretrvávajú i naďalej. Je teda zrejmé, že pravá príčina jeho problémov sa skrýva niekde inde, oveľa hlbšie, najskôr až v samotnej duši. A presne to je oblasť, ktorou sa zaoberá psychosomatická medicína, ktorá chápe telo a dušu ako nedeliteľný celok. Väčšina odborníkov dnes zastáva názor, že minimálne 70 percent všetkých zdravotných ťažkostí spôsobuje naša psychika. Ak sme v živote spokojní, neprežívame rôzne trápenia a chronický stres, odráža sa to aj na našom celkovom zdravotnom stave, čo platí aj naopak. A aké konkrétne problémy môžu stáť za rôznymi pľúcnymi ťažkosťami, ako je kašeľ, bronchitída alebo napríklad astma?

Prečo sa v živote dusíte?
Pľúca sú symbolom kontaktu s vonkajším svetom, spájajú nás s okolitým prostredím a ostatnými ľuďmi. Spomeňte si na nejakú situáciu, keď ste sa v živote nemohli nadýchnuť a len ste márne lapali po vzduchu. K podobným stavom často dochádza napríklad vo chvíli, keď sa niečoho bojíme (hovorí sa, že máme „hrdlo stiahnuté od strachu“), keď sa cítime ohrození alebo nám chýba priestor (nie je náhodou, že ľudia, ktorí uviazli vo výťahu, sa po nejakom čase začínajú „dusiť“). Ťažkosti s dychom sa však neobjavujú iba vo chvíli momentálneho ohrozenia, ale vznikajú aj na základe dlhodobej nespokojnosti. Žena, ktorú si už celý rad rokov uzurpuje jej partner, človek zápasiaci so zložitou existenčnou situáciou, z ktorej nevidí východisko, dieťa, ktoré do bodky spĺňa predstavy svojich rodičov, ale pritom sníva o niečom úplne inom, človek, ktorý nemá dosť odvahy na to, aby vyjadril svoje skutočné pocity... Tieto a podobné situácie sa môžu negatívne odraziť na zdraví našich pľúc, aj keď nám po medicínskej stránke vlastne nič nechýba.

Viete len dávať, alebo aj prijímať?
Nádych a výdych symbolizujú schopnosť brať a dávať. Zdravé dýchanie je harmonické dýchanie. Takisto aj branie a dávanie by malo byť v živote v harmónii. Realita je však často iná – ľudia, ktorí svojim partnerom dávajú všetko a nedostávajú za to skoro nič, matky a manželky obetujúce sa pre blaho svojej rodiny, ktorým nakoniec namiesto zaslúženého ocenenia zostanú len oči pre plač. Ťažkosti s dýchaním sa často objavujú aj u detí, ktoré túžia po láske, nehe a pohladení, ale rodičia ich namiesto toho zahŕňajú iba materiálnymi darmi. Za neschopnosť voľne sa nadýchnuť často môžeme aj tým, že nie sme ochotní odpustiť staré rany, krivdy, ktoré nás hlboko vo vnútri stále dusia a doslova nám „sedia na pľúcach“.

Chcete voľne dýchať? Naučte sa odpúšťať
Buďme k sebe úprimní a skúsme si pravdivo odpovedať na nasledujúce otázky: Ako zvládam život? Nedusí ma niekto alebo niečo? Dostávam od druhých toľko, koľko dávam? Mám strach z budúcnosti? Verím vo svoje vlastné schopnosti? Doprajem dostatok slobody sebe aj ľuďom vo svojom okolí? Voľne dýchať znamená byť zmierený so sebou i s druhými a okolitý svet vnímať s radosťou a láskou. Vedieť odpúšťať všetkým, ktorí nás nútia, aby sme napĺňali ich predstavy na úkor svojich vlastných snov, a uvedomovať si, že sa nám tým nesnažia vedome ubližovať, ale že robia len to, čo v danej chvíli dokážu a považujú za najlepšie. Slobodne dýchať skrátka znamená prijímať život v jeho dokonalej rovnováhe.