Účinná prevencia proti nádche a prechladnutiu

Účinná prevencia proti nádche a prechladnutiu

Publikované: 17.06.2018

Zobrazenie: 727

Čo nevidieť je tu leto, to však ešte neznamená, že sa ráno nemôžeme prebudiť s upchatým nosom, bolesťou v hrdle alebo kašľom. Pokiaľ sa chcete týmto ťažkostiam, ktoré bývajú dvojnásobne nepríjemné práve v najteplejšom období roka, vyhnúť, začnite sa už teraz starať o svoju imunitu, ktorá je najlepšou prevenciou. Vo finále je to totiž naša odolnosť, ktorá rozhodne, či nás nádcha alebo prechladnutie dostanú. 

Najlepšou prevenciou je vyvážená strava s dostatkom potrebných vitamínov a minerálov, pohyb na čerstvom vzduchu, výdatný spánok, pravidelný odpočinok a psychická pohoda (na oslabenej funkcii imunity sa výrazne podpisuje aj stres).

Dajte prednosť domácim druhom
Využite, že je teraz na trhu dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a zaraďte do jedálneho lístka potraviny s vysokým podielom vitamínu C, ktorý sa považuje za jednu z najdôležitejších opôr správne fungujúceho imunitného systému. Jeho bohatým zdrojom je rakytník, šípky, kvasená kapusta, citrusové plody, ružičkový kel, kiwi, jahody, karfiol, petržlen, medvedí cesnak, žerucha, ale napríklad aj chilli papričky. Samozrejme, tento vitamín sa nachádza aj v celom rade tropických plodov (napr. kiwi, acerola, guava, papája), prednosť však dajte radšej domácim sezónnym druhom, v ktorých je obsah vitamínu C často ešte oveľa vyšší, pretože k nám neputujú cez polovicu sveta a nedozrievajú pod umelým svetlom.

Zoberte si paličky a vyrazte na slniečko
Významnú rolu vo fungovaní našej imunity hrá aj vitamín D, ktorý prirodzene čerpáme zo slnečného žiarenia, čo je o dôvod viac, prečo vyraziť von za športom. Ak nie ste zvyknutí pravidelne sa hýbať, začnite zvoľna kratšími prechádzkami, alebo skúste chôdzu s paličkami (nordic walking). Vitamín D sa nachádza aj v niektorých potravinách, ako je napr. losos, olej z tresčej pečene, krevety, sardinky alebo vaječný žĺtok.

Doplňte „béčka“ a niektoré minerály
K podpore imunity prispievajú aj ďalšie živiny, ako je zinok, selén, železo, kyselina listová a niektoré ďalšie vitamíny skupiny B. Zinok nájdete v hovädzom a bravčovom mäse, pečeni, rybách, tekvicových a slnečnicových semienkach, strukovinách, obilných klíčkoch, marhuliach, orechoch, vaječných žĺtkoch, mlieku a mliečnych výrobkoch. Prírodnou zásobárňou selénu sú hlavne para orechy, tuniak, halibut, sardinky, hovädzie a kuracie mäso, moriak, vajcia a špenát. Kyselina listová sa prirodzene vyskytuje v listovej, hlúbovej a koreňovej zelenine, orechoch a semienkach, obilninách, jahodách, malinách a pod. Najvýznamnejším zdrojom železa je hovädzie mäso, jahňacie mäso a vnútornosti.

Naložte si zázvor do medu
K veľmi účinným pomocníkom, ktorí môžu komplexne podporiť imunitu, patrí aj cesnak či zázvor, ako aj niektoré osvedčené byliny, ktoré sa na podporu imunity tradične používajú už po stáročia, napríklad echinacea, čierna baza, lipový kvet, skorocel, šalvia alebo šípky.
Vyskúšajte napríklad zázvor naložený v mede, ktorý sa považuje za jeden z najlepších receptov na posilnenie imunity. Potrebujete asi 10 cm zázvorového koreňa, 2 citróny a med. Citróny vopred namočte do vlažnej octovej vody, aby ste kôru zbavili chemikálií. Potom ich aj s koreňom nakrájajte na tenké plátky, vložte do vyumývaného pohára a zalejte medom. Nechajte 3 dni odležať v chladničke a užívajte preventívne 1 lyžičku zmesi denne. Pokiaľ zázvor i citrón rozmixujete v mixéri, bude sa vám hotová zmes lepšie naberať a nebude tak veľmi páliť.
V lekárňach a e-shopoch si môžete voľne kúpiť výživové doplnky s obsahom vysoko kvalitných bylinných extraktov užívaných na podporu dýchacích ciest, obohatených o vysokú dávku zinku a vitamínu C; ďalej kvalitné multivitamínové doplnky v podobe cmuľacích tabliet, želatínových cukríkov či lahodných sirupov v atraktívnych ovocných príchutiach určené deťom.