V lete stúpa počet močových infekcií

V lete stúpa počet močových infekcií

Publikované: 16.06.2018

Zobrazenie: 87

Aj vy si hovoríte, že je to zákon schválnosti? Mesiace vopred sa tešíte, až si konečne dosýta užijete nádherné teplé slniečko, vodu a všetky radovánky, ktoré patria k letnej dovolenke, a potom vás náhle zaskočí nepríjemná bolesť v podbruší, pálenie a rezanie pri močení. K podobnej patálii môžete prísť v lete veľmi ľahko. Stačí, ak po kúpaní zostanete dlhšiu dobu v mokrých plavkách, cez deň zabúdate dostatočne piť alebo prechladnete na večernej párty...

Štatistiky sú v tomto ohľade neúprosné – riziko zápalu močových ciest sa v letných mesiacoch zvyšuje až o 50 percent! A aby tej nespravodlivosti nebolo málo, ženy trpia močovými infekciami až desaťkrát častejšie než muži. Ženská močová rúra je totiž približne o 3 – 4 centimetre kratšia a jej vyústenie sa nachádza len kúsok od pošvového vchodu a konečníka. Baktérie sa tak dovnútra dostanú oveľa ľahšie. K vzniku nákazy okrem mokrých plaviek, nedostatku tekutín a prechladnutia prispieva aj nechránený sex, nedostatočná intímna hygiena a nosenie spodnej bielizne z nepriedušných syntetických materiálov.

Začína to častým nutkaním a pálením pri močení
Až v 85 percentách prípadov stojí za vznikom zápalu baktéria Escherichia coli, ktorá je bežnou súčasťou našich čriev a za normálnych okolností žiadnu neplechu nerobí. Pokiaľ sa však dostane tam, kam nemá (to znamená do močovej rúry), dokáže nám poriadne skomplikovať život. Zápal močového mechúra (odborne nazývaný cystitída) sa prejavuje obťažným a bolestivým močením, častým nutkaním na močenie, močením po malých dávkach (niekedy doslova po kvapkách) a bolesťou v oblasti podbrušia. Ďalším príznakom môže byť kalný či zapáchajúci moč, prípadne aj prítomnosť krvi v moči. Pokiaľ sa k týmto ťažkostiam pridá ešte horúčka so zimnicou, neprirodzená únava a bolesti v bedrách, treba urýchlene navštíviť lekára. Tieto príznaky môžu signalizovať zápal obličiek (pyelonefritída) a tu už končia všetky žarty.

Tangá alebo čipky? Dajte prednosť klasike
Ak sa chcete týmto nepríjemnostiam vyhnúť a užiť si pokojné a pohodové leto, dodržujte niekoľko základných preventívnych opatrení. Ako určite viete, mikróbom sa výborne darí v teplom a vlhkom prostredí. Takže zabudnite na zbytočnú parádu, odložte čipkové nohavičky z umelých vláken a oblečte si starú dobrú bavlnenú klasiku. Bavlna lepšie nasáva a odstraňuje vlhkosť. Pozor aj na obľúbené tangá, ktoré nielenže dokonale sajú pot a baktérie, ale vďaka svojmu tvaru ich navyše ešte pomáhajú dopraviť až k močovej sliznici. V podstate slúžia ako knôt, po ktorom baktérie cestujú z konečníka a pošvy do močovej rúry.

Obmedzte limonády a zbytočne „to“ nezadržujte
Pokiaľ nie je močový mechúr priebežne preplachovaný dostatočným množstvom tekutín, baktérie majú svoj raj a množia sa ostošesť. Preto sa každý deň snažte hodne piť (ideálne čistú vodu bez bubliniek), minimálne 6 – 8 pohárov. Naopak, obmedzte konzumáciu kávy a kofeínových nápojov, alkoholu a rôznych sladkých limonád, baktérie totiž milujú sladké. Po kúpaní sa vždy prezlečte do suchého a dajte si pozor na prípadné prechladnutie. Rána i neskoré večery môžu byť – najmä na konci leta – už pomerne chladné. Nezabúdajte ani na pravidelné vyprázdňovanie. Množstvo žien má vo zvyku zadržiavať „to“ až do poslednej chvíle, kým už nie je vyhnutia. Zadržiavanie moču však môže podporiť rast baktérií v močových cestách. Zájsť si „na malú“ je vhodné aj pred a po intímnych radovánkach.

Starajte sa aktívne o močové cesty
Správnej funkcii močového mechúra a dolných močových ciest napomáha zlatobyľ obyčajná (Solidago Virgaurea), pôvabná bylina, ktoré kvitne žiarivo žltým kvetom od júla do jesene. Kanadské brusnice vysokej kvality, s vysokým obsahom proantokyanidínov, sú v súčasnej dobe v záujme a pozornosti vedcov a nie nadarmo sa zaraďujú medzi tzv. superpotraviny. V lekárňach a e-shopoch si môžete voľne kúpiť výživové doplnky s vysoko kvalitným extraktom z brusníc a zlatobyle, doplneným ešte o vitamín D, ktorý podporuje správnu funkciu imunitného systému. Tieto prípravky sa môžu užívať aj ako doplnok klasickej antibiotickej liečby.