Prečo nás v lete bolí hrdlo?

Prečo nás v lete bolí hrdlo?

Publikované: 15.06.2018

Zobrazenie: 1072

Vonku sú horúčavy na odpadnutie, celý deň sa z vás permanentne leje pot, ale v hrdle vás nepríjemne škriabe a bolestivo sa vám prehĺta? Nie je to nič výnimočné. Aj v lete totiž môžete pokojne chytiť angínu, a to oveľa ľahšie, než si myslíte. A veľkou porciou zmrzliny to nevyriešite, to sa len tak hovorí. Naopak, môžete si ešte podchladiť mandle a vyrobiť si ďalšie zbytočné problémy. 

Príčinou toho, prečo môžeme dostať angínu i počas teplých mesiacov, sú predovšetkým rôzne teplotné šoky, ktorých naše telo zažíva aj niekoľko v priebehu jediného dňa a ktoré výrazne oslabujú našu imunitu.

Telo zažíva po celý deň teplotné šoky
Len si to predstavte: ráno vojdete z rozpálenej ulice do klimatizovanej kancelárie, kde je minimálne o desať alebo pätnásť stupňov nižšia teplota. Ten istý teplotný skok si potom zopakujete ešte napoludnie pri ceste na obed a pri odchode domov, ako aj pri všetkých pracovných pochôdzkach alebo pauzičkách na cigaretu. S klimatizáciou sa stretnete aj v obchodných centrách, a ak jazdíte domov autom, určite si na palubnej doske nastavíte nejakú príjemnú, osviežujúcu teplotu. Klimatizácia navyše vysušuje vzduch, čo našim slizniciam nijako neprospieva. Dielo skazy potom dokoná pohár chladeného piva alebo ľadová minerálka, ktorou po práci „spláchnete“ únavu z celodennej horúčavy. Oslabená sliznica v krku a hltane sa tak stáva oveľa prístupnejšou infekciám. Oveľa vhodnejšie a šetrnejšie sú v horúcich dňoch vlažné nápoje (napr. zelený alebo mätový čaj). Odpustite si aj veľké porcie zmrzliny, a ak je to len trocha možné, vyhýbajte sa veľkým teplotným zmenám a prievanu.

Infekcia číha aj na miestach, kde je rušno
Väčšie nebezpečie hrozí aj na miestach, kde sa nachádza viac ľudí, a práve na takýchto miestach sa zdržiavame v lete najčastejšie ( ide hlavne o dopravné prostriedky). Ak sa vypravíte na dovolenku do vzdialenej cudziny, počítajte aj s tým, že budete vystavení mikróbom, proti ktorým nie ste odolní. V letných mesiacoch sa konajú aj rôzne párty so živou hudbou a ľudia skúšajú adrenalínové športy, na ktoré cez rok nemajú čas. Tieto aktivity však sprevádza nielen dobrá nálada, ale aj hluk, pri ktorom musíme často hovoriť veľmi nahlas, aby sme sa vôbec počuli. To je ďalšia rana pre naše hrdlo, ktorého sliznica sa stáva vysušenou a podráždenou. Nie div, že sa po bujarom večierku zobudíme a nemôžeme od bolesti ani prehltnúť.

Ťažkosti zmierni zábal alebo voda so soľou
Keď už angína predsa len udrie, môžete vyskúšať niektoré osvedčené domáce prostriedky, ako je Priessnitzov obklad, kloktanie vlažnej vody so soľou, tvarohový zábal na hrdlo alebo napríklad cibuľové mlieko (ošúpte a nadrobno pokrájajte 3 veľké cibule, vložte ich do hrnca, pridajte 1 klinček, lyžičku hnedého cukru, lyžičku sušeného tymianu a pár lyžíc vody a nechajte mierne variť asi 2 hodiny, potom zmes pretlačte cez sito a ohrejte malú šálku mlieka. To zmiešajte s cibuľovou šťavou a popíjajte 3-krát denne).
Pomoc nájdete aj v lekárňach v podobe pastiliek, ktoré slúžia na zmiernenie bolesti v hrdle a dezinfekciu ústnej dutiny. Vďaka látkam, ktoré obsahujú, ničia vírusy i široké spektrum baktérií.