Ako si užiť dovolenku bez tráviacich ťažkostí

Ako si užiť dovolenku bez tráviacich ťažkostí

Publikované: 20.05.2018

Zobrazenie: 12

Celý rok sa tešíte na to, ako si budete blažene vychutnávať zaslúžené dni voľna, hrejivé slnečné lúče, nádherné teplé more a aj tradičné dobroty, ktoré daná destinácia ponúka, zvlášť ak idete na dovolenku all inclusive... 

To je celkom pochopiteľné. Aby však nezostalo iba pri snoch, vráťte sa ešte na chvíľku nohami späť na zem a zvážte aj prípadné zdravotné riziká, ktoré so sebou prináša cestovanie do zahraničia. Aj to najkrajšie miesto razom stratí všetok pôvab, keď vás skolia bolesti brucha a hnačka.

Je to paradox. Na dovolenku by sme si mali ísť odpočinúť a nie ju pretrpieť. To by však nesmel existovať stres! Príprava a balenie batožiny, obavy, či budeme včas na letisku, cestovanie v noci, únava a nevyspanie... Tým to všetko začína. Pripočítajte k tomu „strach z neznámeho“, zmenu klímy, časový posun, celkom odlišný denný režim (z hektického prostredia priamo do rajskej oázy ničnerobenia) a tiež úplne inú kuchyňu, na ktorú náš tráviaci trakt nie je zvyknutý. Sčítané a podčiarknuté – už prvý deň po príchode máme zarobené na rôzne tráviace ťažkosti, ktorými náš organizmus často reaguje na nezvyklú situáciu. Nehovoriac o tom, ak sa rozhodneme stráviť dovolenku na miestach s veľmi teplou klímou a nedostatočnou úrovňou hygieny (najrizikovejšími oblasťami sú Stredný východ, južná a juhovýchodná Ázia, Afrika, Južná a Stredná Amerika).

Uvar to, upeč to, ošúp to, alebo to nechaj tak
Aby vás v takejto situácii nezaskočila cestovateľská hnačka, je múdre riadiť sa základným pravidlom, ktoré definovala Svetová zdravotnícka organizácia a ktoré znie: Boil it, cook it, peel it or forget it. – Uvar to, upeč to, ošúp to, alebo to nechaj tak. Čo to znamená v praxi?
1. Každý servírovaný pokrm by mal prejsť tepelnou úpravou. Milujete vajíčka? Jedzte len natvrdo uvarené. Vyhnite sa zeleninovým šalátom s majonézou, morským plodom, neprevarenému mlieku, tatárskemu bifteku a rôznym pochúťkam z pouličných fast foodov, aj keď tak lákavo voňajú... Veľmi riziková je aj zmrzlina.
2. Konzumujte iba ovocie a zeleninu, ktoré sa dajú ošúpať. A pokiaľ predsa len neodoláte plodom bez šupky, vždy ich starostlivo umyte balenou vodou.
3. Nikdy nepite vodu z kohútika, fontán alebo rôznych pouličných fontánok. Väčšinou síce býva pitná, ale môže obsahovať baktérie, ktoré nemusia byť vašim črevám pochuti. Dajte prednosť balenej vode z obchodu. Pozor aj na nápoje chladené ľadom (i ten môže byť pripravený z vody z kohútika).

Týždeň pred odchodom nasaďte probiotiká
Aby ste vašu dovolenku prežili v pohode a bez problémov a vy ste si domov odvážali len tie najkrajšie spomienky, mali by ste sa na ňu pripraviť už vopred, napríklad užívaním probiotík. Živé mikroorganizmy sú prirodzenou súčasťou mikrobiálneho osídlenia každého zdravého jedinca, žijú v symbióze s naším telom a vytvárajú konkurenčné prostredie pre cudzie baktérie, ktoré do ich kolónií nepatria. Prirodzená, bohatá a pestrá črevná mikroflóra lepšie odoláva nástrahám, ktoré na nás pri cestovaní číhajú. Dodávanie probiotík obnovuje a podporuje túto črevnú rovnováhu a udržuje kolónie baktérií v hojných počtoch aj napriek občasným alkoholovým večierkom, v období užívania liekov, pri zmene stravovania či strese. Probiotiká je vhodné prijímať najmenej týždeň pred plánovaným odchodom, ďalej v období dovolenky a rovnako po návrate domov, aby sa organizmus rýchlejšie vrátil do bežného stravovacieho režimu. Pokiaľ už dôjde k hnačke, sú probiotiká vhodným doplnkom bežnej liečby na obnovenie črevnej rovnováhy a doplnenie črevnej mikroflóry. Probiotiká môžeme dodať telu bežnou stravou (jogurt, kefír, kvasená kapusta, tempeh, miso, kombucha, kimčchi, cmar) alebo pomocou výživových doplnkov, ktorých súčasťou by mali byť i fruktooligosacharidy, ktoré slúžia ako potrava a zdroj energie pre „priateľské“ baktérie. Tieto prípravky voľne kúpite v lekárňach a e-shopoch.