Nie je kašeľ ako kašeľ – ako ich od seba rozoznať

Nie je kašeľ ako kašeľ – ako ich od seba rozoznať

Publikované: 16.05.2018

Zobrazenie: 10591

S kašľom sa v rozmarnom jarnom období stretáva kdekto. Ide o úplne prirodzený ochranný reflex, ktorým naše telo reaguje na prítomnosť cudzorodých látok. 

Aby sme sa ho však mohli zbaviť, najprv treba vedieť, o aký typ ide. Na každý druh kašľa platí totiž niečo iné...

Trápi vás suchý alebo vlhký kašeľ? To býva spravidla prvá otázka, ktorú vám lekár položí. Odpovedať však nie je vždy ľahké. Ráno sa totiž väčšinou objavuje vlhký kašeľ, pretože hlieny, ktoré sa počas spánku nahromadili v dýchacích cestách, potrebujú von. V noci nás zasa obvykle prepadáva suchý kašeľ, ktorý nám často nedáva spať. Ako ich teda od seba odlíšiť?

Suchým kašľom to väčšinou začína
Pri tomto kašli cítime silné dráždenie a nutkanie na kašľanie, ale zároveň nič nevykašliavame. Preto sa tento druh kašľa označuje ako neproduktívny – nevytvárajú sa pri ňom žiadne hlieny. Jeho pôvodcom býva obyčajne vírusová či bakteriálna infekcia dýchacích ciest. Dá sa liečiť pomocou antitusík, liekov, ktoré znižujú dráždivosť na kašeľ. Suchý kašeľ býva typický najmä pre začiatok ochorenia. Neskôr môže prejsť do fázy vlhkého kašľa so zvýšenou hlienovou produkciou.

Pri vlhkom kašli sa v tele hromadí hlien
Tu je situácia opačná – organizmus produkuje veľké množstvo hlienu, ktorý lipne na slizniciach dýchacích ciest a dráždi na kašeľ. Ten však väčšinou býva hustý a viskózny, a preto sa veľmi obťažne vykašliava, čo vytvára ideálne podmienky na ďalšie množenie vírusov alebo baktérií. V tomto prípade môžu pomôcť prípravky zo skupiny expektorancií, ktoré ovplyvňujú štruktúru hlienu – riedia ho a tým uľahčujú jeho vykašliavanie. Niekedy lekár predpíše aj nízku dávku antitusík, ale iba na noc, aby sa pacient mohol vyspať.

Doprajte si čas na zotavenie
Väčšina ľudí rýchlo stráca trpezlivosť a o niekoľko dní už sedia v ordinácii a žiadajú antibiotiká. Nedajú tak telu možnosť, aby sa s problémom vysporiadalo samo, vlastnými silami. Treba si uvedomiť, že zotavenie je proces, ktorý trvá určitý čas. Na to, aby ste sa zbavili bežného kašľa, potrebujete obyčajne dva týždne až mesiac. Pokiaľ ste iba nachladnutí, kašlete a nemáte iné závažné ťažkostí, nezaťažujte svoj organizmus užívaním syntetických liekov a doprajte mu čas na návrat do normálu. Prípadne môžete vyskúšať osvedčené prírodné metódy, ktoré vám uľavia pri ťažkostiach.

Namiesto antibiotík skúste med a cibuľu
Na suchý dráždivý kašeľ výborne zaberá napríklad odvar z vlašských orechov: vylúpte asi 12 kusov orechov, zalejte ich pol litrom studenej vody a nechajte lúhovať zhruba 4 hodiny. Potom 30 minút povarte a dolievajte vodou. Na záver môžete osladiť trochou medu. Odvar pite vlažný niekoľkokrát denne, do druhého dňa by malo dôjsť k zmierneniu ťažkostí. Výborne pomáha aj cibuľová šťava s cukrom či medom: na hlboký tanier (do misky) rozložte na tenké kolieska nakrájanú cibuľu a zalejte ju veľkou lyžicou medu alebo ju posypte cukrom. Prikryte pokrievkou a nechajte asi 2 hodiny odležať. Cibuľa pustí šťavu, ktorú je vhodné konzumovať po lyžičkách niekoľkokrát denne. Vďaka medu (cukru) bude cibuľová šťava chutnať aj deťom. Pri vlhkom kašli zase môžete vyskúšať tymianový sirup, ktorý podporuje vykašliavanie: asi 200 g cukru prevarte v ¼ litri vody, odstavte z plameňa a vmiešajte vrecúško sušeného tymianu (alebo pridajte 3 vetvičky čerstvej bylinky). Nechajte vylúhovať do vychladnutia a potom preceďte. Užívajte 1 lyžičku 3 – 5-krát denne.

Pozor na chronický kašeľ
Kašlete už dlhšie než 8 týždňov? Dlhotrvajúci kašeľ môže signalizovať závažný problém (napr. refluxnú chorobu pažeráka, ale aj srdcové alebo onkologické ochorenie). Preto by ste ho v žiadnom prípade nemali podceňovať a mali by ste sa čo najskôr nechať vyšetriť lekárom. U detí je táto lehota ešte kratšia – 4 týždne.