Vonku sa šmýká. Pozor na úrazy!

Vonku sa šmýká. Pozor na úrazy!

Publikované: 24.03.2018

Zobrazenie: 20

Zima a sneh prinášajú so sebou nielen množstvo radovánok, ale aj časté nebezpečenstvá v podobe pádov a úrazov. 

Nech už je príčinou precenenie vlastných síl a schopností na zjazdovke alebo „len“ náhodné pošmyknutie na zľadovatenom chodníku, zdravotné následky chvíľkovej nepozornosti môžu byť vážne. Viete týmto rizikám predchádzať?

K najčastejším zimným zraneniam patria vytknuté, vykĺbené či zlomené zápästia, podvrtnutie členka, ako aj úrazy hlavy a zlomeniny krčka stehennej kosti, ktoré so obvyklé najmä u seniorov. Väčšinu vážnych zimných úrazov, pri ktorých dochádza predovšetkým k poškodeniu bedrovej chrbtice, má na svedomí lyžovanie.

Použite paličky a návleky na topánky

Mrznúci dážď mení cesty a chodníky na jedno veľké klzisko, kde hrozí zvýšené riziko podvrtnutia alebo zlomenín. Pádom na klzkom chodníku sú ohrození hlavne starší ľudia so zhoršenou pohyblivosťou, ktorí by v takýchto prípadoch – ak je to len trochu možné – mali obmedziť pohyb vonku, alebo aspoň dbať na zvýšenú opatrnosť. Pozor by si však, samozrejme, mali dávať všetci. Na zľadovatenom povrchu sa snažte pohybovať pomaly a šúchavým krokom, aby ste sa obidvomi chodidlami stále dotýkali zeme a nestratili stabilitu. Tam, kde to terén umožní, sa pridržujte steny alebo zábradlia. Na topánky môžete použiť protišmykové návleky, prípadne si vezmite na pomoc paličky na nordic walking, s ktorými ľahšie udržíte rovnováhu. Väčší pozor by si mali dať aj psíčkari. Pes na vôdzke vás môže nečakane strhnúť.

Nechajte si v servise nastaviť lyže

Na korčule alebo lyže nikdy nechoďte bez ochranných pomôcok (prilba, rukavice, chrániče, reflexná vesta). Nepúšťajte sa tiež mimo označenú zjazdovú či bežkársku trať a náročnosť trás prispôsobte svojim schopnostiam – príčinou mnohých úrazov býva únava a nedostatok pozornosti. Dbajte aj na to, aby vaše lyžiarske alebo bežkárske vybavenie bolo v dobrom technickom stave (ostré hrany, nastavené viazanie a pod.).

Dodržte dobu rekonvalescencie
Pokiaľ predsa len dôjde k úrazu, snažte sa zostať v úplnom pokoji, a to tak dlho, ako vám odporučí lekár. Niektorí ľudia nedodržujú stanovenú dobu rekonvalescencie a zranené miesto namáhajú oveľa skôr a častejšie, než by mali. Tým však iba odďaľujú úplne vyliečenie, prípadne si môžu privodiť ešte ďalšie problémy. Počas zotavovania treba venovať zvýšenú pozornosť aj jedálnemu lístku. Po úraze môže totiž spotreba živín v organizme výrazne stúpnuť, a to až o 50 %. Dbajte preto, aby ste prijímali dostatočné množstvo živín včítane kvalitných bielkovín a nenasýtených mastných kyselín (hovädzie a bravčové mäso, morčacie a kuracie prsia, vaječný žĺtok, tuniak, platesa, losos, sardinky, šošovica, fazuľa, cottage syr, grécky jogurt, ľanový a olivový olej, avokádo, semienka).

Dodajte telu kolagén a vitamín C

Hojenie je proces, pri ktorom dochádza k obnove tkanív. Kolagén je základná bielkovina spojivových tkanív kĺbov a chrupaviek. Kolagén si naše telo vytvára samo. S pribúdajúcim vekom však táto jeho schopnosť klesá. Existuje najmenej 27 rozdielnych druhov kolagénu. Kolagén typu I, tzv. natívny kolagén, je najhojnejšie sa vyskytujúci kolagén v ľudskom tele a nachádza sa napríklad v šľachách, koži alebo kostiach. Kolagén typu II, tzv. hydrolyzovaný, nájdete hlavne vo vnútri chrupavky a je bežnou súčasťou stravy, napríklad v želatíne. Naopak, natívny kolagén je veľmi obťažné získať zo stravy, pretože sa znehodnocuje akoukoľvek tepelnou úpravou. Pokiaľ si teda chcete udržať zdravé a ohybné kĺby alebo podporiť tkanivá pri procese hojenia, mali by ste telu pravidelne dodávať kĺbovú výživu. Tá obsahuje kolagén I. typu, kolagén II. typu, ktoré sa prirodzene vyskytujú v kĺbových chrupavkách, a taktiež vitamín C, ktorý prispieva k správnej tvorbe kolagénu v tele pre normálnu funkciu kĺbov a spojivových tkanív. V lekárňach a e-shopoch si môžete voľne zakúpiť výživové doplnky, ktoré obsahujú komplex všetkých týchto látok.