Fit a plní energie môžete byť aj na konci zimy

Fit a plní energie môžete byť aj na konci zimy

Publikované: 23.03.2018

Zobrazenie: 29

Prechod medzi zimou a jarou býva pre náš organizmus často veľmi náročným obdobím. 

Mnohí z nás sa v tomto čase cítia veľmi unavení a nemôžu sa dostať do tempa. Našťastie však existuje celý rad spoľahlivých prírodných životabudičov. Tak prečo ich neskúsiť?

Určite budete súhlasiť s tým, že niet nad to, ako keď sa človek vyspí doružova. Výdatný spánok výborne osvieži telo aj myseľ a dodá nám energiu na celý nasledujúci deň. To všetko však pod jednou podmienkou – musíme ísť do postele najneskôr okolo 23. hodiny. Práve v tom čase organizmus začína produkovať hormón melatonín, ktorý pôsobí ako mimoriadne silný antioxidant. Nie nadarmo sa nazýva „hormón mladosti“ – predlžuje totiž najhlbšiu fázu spánku, ktorá je potrebná na to, aby sme načerpali nové sily a dôkladne sa zregenerovali. Na produkciu melatonínu je však potrebná tma. Pred spaním si preto stiahnite žalúzie, odneste z nočného stolíka blikajúci mobil a nikdy nezaspávajte s rozsvietenou lampičkou

Rešpektujte svoje vnútorné hodiny

Naše telo funguje podľa vnútorných hodín. Tento pojem pochádza z tradičnej čínskej medicíny, podľa ktorej náleží každému orgánu určitý časový úsek, v ktorom býva najaktívnejší (keď ním prechádza najväčšie množstvo energie). Aby v našom tele panovala harmónia, je dobré orgánové hodiny počúvať, v opačnom prípade si koledujeme o zdravotný problém. V čase od 21. do 23. hodiny je na vrchole aktivity tzv. „trojitý ohrievač“ – nehmotný energetický orgán, v ktorom sa podľa tradičnej čínskej medicíny sústreďuje životná sila. V tom čase sa telo pripravuje na spánok a my by sme ho v tom mali podporiť – relaxovať, nefajčiť, nepiť alkohol a vynechať jedlo.

Trénujte hlboké bránicové dýchanie

Týmto hlbokým dýchaním rozprúdite lymfu, ktorá odvádza z tela všetky nebezpečné toxíny, čo následne vedie k nárastu energie a vitality. Na to, aby ste rozhýbali lymfu, stačí, keď budete každý deň ráno a večer 10 minút dýchať do brucha. Ako na to? Ľahnite si na tvrdšiu podložku a snažte sa zrovnať so zemou lopatky aj panvu. Jednu ruku si položte do oblasti pupka a druhú na hrudník. Uvoľnite sa, zavrite oči a nadýchnite sa do brucha (mali by ste cítiť, že sa ľahko dvíha). Po bruchu sa začne postupne dvíhať aj hrudník. Pri výdychu najprv klesá brucho a potom hrudník.

Pripravte si detoxikačný kúpeľ

Únavy vás zbaví aj očistný a relaxačný kúpeľ. Do vane s teplou vodou nasypte pol hrnčeka (100 g) jedlej sódy, zamiešajte a nechajte rozpustiť. Môžete pridať aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (vhodný je napríklad citrusový, jazmínový, rozmarínový). Kúpeľ by mal trvať aspoň 30 minút. Počas tejto doby si pripúšťajte teplú vodu a celé telo premasírujte masážnou špongiou, aby sa poriadne prekrvilo. Namiesto jedlej sódy môžete použiť aj pol pohára jablkového octu, prípadne hrsť morskej alebo himalájskej soli.

Nabaľte si energiu do krabičky

Aby ste mali celý deň dostatok energie, pripravte si so sebou do práce zdravú desiatu. Tu je niekoľko tipov: kúsky makrely alebo matjesov s pečivom a reďkvičkami, zvyšok šalátu od večere s kúskami tofu alebo vajíčka, plátky hrušky a jabĺk so zázvorom, medom a škoricou, klátiky zeleniny (mrkva, kaleráb, reďkvička, brokolica) s jogurtovým dipom s bylinkami, plátky údeného lososa s pečivo a listovým šalátom, celozrnný mafin na sladko s ovocím alebo na slano so zeleninou, kúsky tvrdého syra s cherry rajčinami, posypané mletou paprikou, krížalky s niekoľkými kúskami orechov, pražený cícer.

Dajte si na raňajky vitamínový drink

Smoothies jedine v lete? To už dávno neplatí. Hrejivé ovocné smoothies vám hneď zrána dodajú potrebné vitamíny, minerály a vlákninu, aby ste mali dostatok energie po celý deň. Vyskúšajte napríklad nasledujúci recept: 1 a ½ pomaranča olúpte, nakrájajte a vložte do mixéra, prihoďte plátok zázvoru, zalejte pohárom ananásovej šťavy, pridajte štipku škorice a pár kvapiek citrónovej šťavy. Premixujte dohladka. Táto vitamínová bomba príde dvojnásobne vhod v období chrípok, ktorými sa to na začiatku jari len tak hemží.

Začnite so starostlivosťou na bunkovej úrovni

Koenzým Q10 (nazývaný aj ubichinon) je dôležitou súčasťou bunkových mitochondrií, ktoré fungujú ako nenahraditeľné továrne na energiu pre všetky telesné bunky a hrajú jednu z kľúčových úloh pri získavaní energie z potravy. Najviac sa ho nachádza v mozgu, srdci, pľúcach a pečeni, čo sú orgány s najväčšou požiadavkou na energiu. Koenzým Q10 sa čiastočne vytvára priamo v našom organizme, ale jeho produkcia s pribúdajúcim vekom postupne klesá. Nachádza sa síce aj v niektorých potravinách, ale tie väčšinou nekonzumujeme v dostatočnom množstve. Praktickým riešením preto môžu byť výživové doplnky s obsahom vysoko kvalitného koenzýmu Q10, ktoré dostanete voľne kúpiť v lekárňach a e-shopoch.