Hliva ustricová – vynikajúca chuť plná skvelých látok

Hliva ustricová – vynikajúca chuť plná skvelých látok

Publikované: 27.02.2018

Zobrazenie: 669

Z tradičnej čínskej medicíny do modernej gastronómie.

Z tejto huby pripravíte celý rad chutných pokrmov. Spestrite si zimný jedálny lístok! Čerstvú hlivu zoženiete po celý rok v supermarketoch, zelovococh alebo na farmárskych trhoch.
Drevokazná huba, ktorá vytvára svoje plodnice na kmeňoch niektorých, predovšetkým listnatých stromov, je nielen veľmi chutná, ale obsahuje aj celý rad výživovo zaujímavých látok. Najvýznamnejšie sú beta-glukány, hubové polysacharidy, ktoré v súčasnej dobe vzbudzujú záujem vedcov. Hliva obsahuje aj veľký podiel vlákniny a pomerne vysoké množstvo rastlinných bielkovín. Vďaka svojmu nutričnému profilu je to výborná diétna potravina.

Skúste guláš alebo falošnú držkovú polievku
V kuchyni sa dá táto zdravá lahôdka využiť na množstvo spôsobov. Hliva má veľmi jemnú chuť a príjemnú hubovú arómu. Môžete ju variť, smažiť, piecť či zapekať, podávať ako predkrm alebo ako hlavný chod. Vynikajúca je napríklad do guláša, do falošnej držkovej polievky, ako prírodný rezeň alebo špíz. Dá sa použiť do rizota, do šalátu, ako príloha k mäsu, prípadne ako náplň do slaných hubových palaciniek. Fantázii sa medze nekladú. Množstvo zaujímavých nápadov nájdete na internete (napr. na www.hliva-ustricna-recepty.cz). Nestíhate? Máme pre vás tip na rýchlu a chutnú večeru. Očistené hlavičky hlivy položte na papier na pečenie lupienkami nahor. Trochu ich osoľte a okoreňte alebo použite svoju obľúbenú koreniacu zmes bez soli (napríklad grilovaciu). Nakoniec ich pokvapkajte trochou olivového oleja a dajte zapiecť do rúry predhriatej na 180 stupňov asi na 15 minút. Môžete si ich dať len tak samotné alebo napríklad so zemiakmi. Vynikajúca je aj hliva osmažená na masle s nasekaným cesnakom a zázvorom podávaná na hrianke.

Zbierať čerstvé huby môžete aj doma
Hlivu ustricovú si môžete vypestovať aj doma. Nie je na tom nič zložité. Stačí, ak si zaobstaráte špeciálny substrát (ten zoženiete v e-shope), vyčleníte si kúsok voľného miesta a už o tri týždne môžete zbierať. A čo viac – z čerstvej úrody sa môžete tešiť niekoľkokrát po sebe! Pokiaľ nezvládnete všetko spracovať, môžete si hlivu usušiť – z kilogramu čerstvých húb získate cca 100 gramov sušených. Dá sa aj zmraziť alebo zavariť v sladkokyslom náleve, aký používate na uhorky. Hlivu môžete tiež variť vo vlastnej šťave alebo blanšírovať (nakrátko ponoriť do vriacej vody a následne ochladiť).

Najlepší spôsob, ako z liečivých húb získať maximum účinných látok, je šetrná extrakcia, pri ktorej sa skoncentrujú jednotlivé zložky, ktoré sa potom dajú využiť na prípravu preparátov. V lekárňach a e-shopoch voľne dostanete výživové doplnky s vysoko kvalitným extraktom z hlivy ustricovej, prípadne aj v kombinácii s ďalšími látkami, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému (napr. rakytník alebo echinacea).