Aj s chorým srdcom sa dá aktívne žiť

Aj s chorým srdcom sa dá aktívne žiť

Publikované: 07.01.2018

Zobrazenie: 752

Srdce je sval, a preto potrebuje pravidelne trénovať. Myslíte si, že kardiaci nemôžu športovať? Omyl! Hneď ako  lekár zistí, že máte problémy so srdcom, odporučí vám okrem iného vhodný pohyb. Dobrá správa je, že sa doň započítavajú aj intímne radovánky.

Predtým, ako sa do niečoho pustíte, sa  však porozprávajte so svojím ošetrujúcim lekárom. Pozná vás najlepšie a môže vám poradiť, aký druh a intenzita cvičenia sú pre vás vhodné. K veľmi šetrným aktivitám patrí napríklad plávanie. Tlak vody a vodorovná poloha podporujú lepšie prúdenie krvi a vaše srdce sa tak nemusí toľko namáhať. Chladná voda navyše znižuje nároky svalov (včítane toho srdcového) na energiu.

Najlepšia voľba pre ľudí  s nadváhou

Pre kardiakov, ktorí dosiaľ nikdy nešportovali, je ideálna chôdza. Denne by ste mali chodiť aspoň 30 minút, čo je úplne minimum. A nebojte sa nasadiť svižnejšie tempo, prípadne zaradiť aj nejaký ten kopček. Ešte lepším variantom je nordic walking, ktorý srdce rozhýbe oveľa viac, než obyčajná chôdza. Pre ľudí s nadváhou, ktorou trpí väčšina kardiakov, sú „paličky" ako stvorené – pri relatívne vysokej spotrebe energie totiž dochádza k minimálnemu zaťaženiu kĺbov. Nordic walking sa dá navyše robiť po celý rok, to znamená aj v zime – v snehu či v treskúcom mraze.  

Záťaž pri sexe vydá za rýchlejšiu chôdzu

Ďalšou veľmi prospešnou aktivitou je sex. Ľudia so srdcovými ťažkosťami alebo tí, ktorí prekonali infarkt, sa často, ale zbytočne obávajú, že tým ich intímny život skončil. Riziko je tu rovnaké ako pri iných telesných aktivitách, pri ktorých stúpa krvný tlak i pulz a zvyšujú sa nároky organizmu na kyslík. Priemerná záťaž pri milovaní sa dá prirovnať k rýchlejšej chôdzi, ktorou obídete jeden obytný blok. Prípadné komplikácie môžu nastať iba u pacientov s tretím stupňom závažnosti (toto označenie vychádza zo štvorstupňovej škály hodnotenia srdcových chorôb, ktorú zaviedla Európska asociácia srdcového rytmu EHRA – European Heart Rythm Association). Pacienti, ktorí spadajú do prvého a druhého stupňa, môžu si sex užívať celkom neobmedzene. Pri treťom stupni sa sexuálne aktivity odporúčajú iba výnimočne, pri štvrtom stupni vôbec.

Dôležité živiny

  • Vitamín E -  antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý pomáha chrániť bunky (aj srdca a ciev) pred oxidatívnym stresom a voľnými radikálmi, ktoré sa do tela dostávajú spolu s nezdravým jedlom, fajčením, alkoholom, zo znečisteného prostredia, ale aj prirodzene vznikajú v tele. Nájdete ho v pšeničných klíčkoch, celozrnnom pečive, za studena lisovaných olejoch, orieškoch a semienkach.
 
  • B-vitamíny -  tieto vitamíny hrajú úlohu v mnohých biologických dejoch, podporujú energetický metabolizmus (B1, B2, B3, B5, B6,B12), prispievajú k zdraviu našich nervových a psychologických funkcií (B1, B3, B6) a sú  dôležité aj  pre imunitný systém (B5, B6, B12). Thiamin, vitamín B1, je tiež významný pre srdce, ktorého funkcie pomáha podporovať. B-vitamíny sa nachádzajú v pivovarských kvasniciach, pečeni, pšeničných klíčkoch, celozrnnom obilí, orieškoch a semienkach.
 
  • Lecitín  -  v tukoch rozpustná látka, ktorú vo vysokej miere obsahujú obaly buniek, tzv. bunkové membrány, ktoré zabezpečujú vzájomnú komunikáciu buniek, prenos látok a informácií. Bohatým zdrojom sú sójové boby, pečeň, vaječný žĺtok, arašidy.
 
  • Draslík - priaznivo podporuje správne funkcie krvného tlaku. Vyskytuje sa v marhuliach, rajčinách, sušenom ovocí, citrusoch, špenáte, fazuli, listovej zelenine alebo v banánoch.
 
  • Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny -  naše telo si ich nedokáže samo vytvoriť, preto ich musíme prijímať stravou. Obsahujú ich najmä tučné ryby, ako je losos, tuniak, halibut, sardinky či makrely. V lekárni alebo na e-shope dostanete kúpiť aj výživové doplnky s dvoma najdôležitejšími omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami – EPA a DHA, ktoré prispievajú k normálnej funkcii srdca.

Dostaňte svoje srdce do kondície!
22.04.2018

Dostaňte svoje srdce do kondície!

Jar je tu a slniečko už pekne hreje. Kto by sedel doma? Svieži vzduch presýtený vôňami doslova vyzýva k tomu – vybrať sa von, zašportovať  a dať si po dlhej, záhaľčivej zime zase trochu do tela.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 184
Zdravé srdce potrebuje správne palivo
24.02.2018

Zdravé srdce potrebuje správne palivo

Takmer 50 % všetkých úmrtí v ČR majú na svedomí srdcové a cievne ochorenia. Jedným z hlavných rizikových faktorov je aj životospráva, ktorú však môžete ovplyvniť vy sami, ak sa rozhodnete, že sa budete k svojmu srdcu chovať ohľaduplne. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 217
Aktívny a príjemný pohyb v každom veku
15.12.2017

Aktívny a príjemný pohyb v každom veku

Dodajte svojim kĺbom správne vitamíny.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 172