Na jeseň dostane pečeň zabrať. Nenechajte ju v tom!

Na jeseň dostane pečeň zabrať. Nenechajte ju v tom!

Publikované: 14.12.2017

Zobrazenie: 101

Zrevidujte jedálny lístok a stavte na krásny bodliak

Ste často unavení, silno sa potíte, žalúdok máte ako na vode a pod očami tmavé kruhy? Takýmito prejavmi sa väčšinou hlási o svoje práva preťažená pečeň. Neignorujte ju. Bez tejto výkonnej čističky sa naše telo nezaobíde.

Hlavnou funkciou pečene je detoxikácia, čo v praxi znamená rozklad toxínov, ktoré kolujú v krvi alebo lymfatickom systéme, a ich vylúčenie do obličiek, odkiaľ sú následne vyplavené močom. To sa týka nielen jedovatých látok, ktoré do tela prenikajú zvonka (alkohol, lieky a pod.), ale aj škodlivín vznikajúcich počas látkovej premeny v organizme. Pečeň funguje aj ako dôležitá zásobáreň niektorých vitamínov, podieľa sa na tvorbe žlče a tak je nevyhnutná pre trávenie; zúčastňuje sa asi 500 ďalších chemických procesov. Bez pečene by naše telo rýchlo skolabovalo.

Neškodí jej zďaleka len alkohol

Napriek tomu, že tento orgán je nesmierne výkonný a schopný pracovať dokonca aj pri vysokom stupni poškodenia, existuje rad vplyvov, ktoré ho môžu výrazne oslabiť: predovšetkým alkohol či nadbytok niektorých liekov (napr. analgetík, antibiotík alebo synteticky vyrábaných hormónov), ďalej konzumácia potravín s veľkým množstvom prídavných látok, umelé sladidlá a rôzne smažené „lahôdky", najmä ak si ich doprajeme často a v hojnej miere. Každoročne býva pre pečeň náročný aj prechod medzi jednotlivými ročnými obdobiami. Nie je preto od veci ju trochu podporiť a zabezpečiť pred zimou dôkladnú pečeňovú očistu. Spôsobov, ako to urobiť, je niekoľko – od úpravy jedálneho lístka až po užívanie detoxikačných bylín.

Drobné semienka strieborného bodliaka

Pre činnosť pečene je veľmi vhodný jedálny lístok bohatý na zásaditú zeleninu (kel, žerucha, brokolica, zeler, cibuľa, rukola, čakanka,  valeriánka poľná (polníček), artičoky), ďalej potom limetky, grapefruity, strukoviny, semienka, panenské rastlinné oleje, vlašské a lieskové orechy a morské ryby (losos, sardinky). V bylinnej ríši je najväčším expertom na pečeň pestrec mariánsky, známy aj ako strieborný bodliak, biely tŕň alebo Kristova koruna. Obsahuje komplex aktívnych látok súhrnne nazývaných silymarín, ktoré podporujú samočistiace schopnosti pečene. V lekárni si môžete zakúpiť semienka pestreca, ktoré doma rozdrvíte a pripravíte si z nich čaj, alebo si môžete vybrať pohodlnejší variant v podobe výživového doplnku s vysokým obsahom čistého a kvalitného extraktu zo semien.

Tip z čínskej medicíny

Stimulačná masáž pečene

Dôkladne si pomädlite dlane, položte ich cez seba a jemným krúživým pohybom rozohrejte oblasť pečene. Končeky natiahnutých prstov pravej ruky potom zaborte pod okraj pravého rebra a stláčaním  postupujte až do stredu hrudnej kosti. Opakujte minimálne päťkrát a to isté urobte následne na ľavej strane tela.