Aj v starobe môžete byť zdraví a vitálni

Aj v starobe môžete byť zdraví a vitálni

Publikované: 08.12.2017

Zobrazenie: 232

Vyvážená strava robí zázraky – a u seniorov to platí dvojnásobne!

Čím sme starší, tým častejšie sa stretávame s rôznymi neduhmi. Naša imunita nie je už taká silná a odolná ako predtým a my oveľa ľahšie ochorieme. Aj vo vyššom veku si však môžeme udržať dobrú kondíciu a vitalitu.

V prvom rade si treba uvedomiť, čo všetko sa v našom tele odohráva. S postupným starnutím dochádza k rôznym fyziologickým zmenám, ktoré spôsobuje najmä spomalený  metabolizmus a horšia schopnosť regenerácie. Človeku postupom času ubúdajú sily a mnoho vecí už nezvláda tak ľahko ako pred dvadsiatimi rokmi. Veľa záleží aj na tom, ako aktívne žijete. Ľudia, ktorí boli zvyknutí často športovať a zaujímať sa o svet okolo seba, čelia starnutiu podstatne lepšie než tí, ktorí väčšinu  voľného času trávili pred televízorom. Nehovoriac o ďalších rizikových faktoroch, ako je nadváha, fajčenie, chronický stres, nevhodná strava alebo dlhodobé užívanie liekov. To všetko (spolu s prirodzeným procesom starnutia) oslabuje našu imunitu, čo sa potom nepriaznivo odráža na celkovom zdraví.

Pre seniorov je strava alfou i omegou

Možno ste už počuli, že prevažná časť imunity sídli v črevách. Inými slovami – správne fungujúce črevá znamenajú pol zdravia. Sliznicu čreva tvorí veľký počet imunitných buniek, a preto jeho  stav tak významne ovplyvňuje imunitu. Črevnú sliznicu osídľuje a pokrýva 1014 baktérií, ktoré na nej tvoria vrstvu brániacu preniknutiu nežiaducich patogénov z povrchu slizníc do vnútorného prostredia organizmu. Okrem iného majú tieto baktérie aj schopnosť produkovať látky (ako napríklad peroxidy alebo kyselinu mliečnu), ktorými chránia samy seba a zároveň vytvárajú nepriaznivé prostredie pre cudzorodé mikroorganizmy. S pribúdajúcim vekom však dochádza k zmenám črevnej mikroflóry, zníženiu počtu týchto priateľských baktérií a narušeniu prirodzenej črevnej rovnováhy. To je aj dôvod, prečo by starší ľudia mali klásť veľký dôraz na stravu.

Podporte počty priateľských baktérií a obnovte rovnováhu v čreve

Existujú totiž potraviny, ktoré sú prírodným zdrojom probiotických baktérií – predovšetkým jogurty so živými bakteriálnymi kultúrami, kefír a zákvasy, tradičný cmar (čistá zvyšková tekutina pri výrobe masla), kvasená kapusta a nakladané uhorky, ale aj tempeh (kvasený výrobok zo sóje), kimchi (fermentovaný kórejský šalát), miso (korenená sójová pasta) alebo kombucha (fermentovaný nápoj z čierneho či zeleného čaju). Probiotiká  však môžeme  dodať telu aj pomocou vhodných výživových doplnkov, ktoré sa dajú voľne kúpiť v lekárni či na e-shope.

Tipy na posilnenie imunity

  1. Pite, aj keď nie ste smädní! Snažte sa denne vypiť aspoň 2 litre tekutín (ideálna je čistá voda, riedené ovocné a zeleninové šťavy, bylinkové čaje).
  2. Do jedálneho lístka zaraďte potraviny bohaté na bielkoviny (mäso, vajcia, strukoviny). Pokiaľ máte problém s prijímaním pevnej stravy, využite proteínové koktaily.
  3. Obmedzte produkty z bielej múky a bieleho cukru. Neobsahujú dostatočné množstvo živín, vitamínov, minerálov a vlákniny, a tým zaťažujú trávenie a prinášajú iba kalórie.
  4. Najmenej 30 minút denne sa venujte pohybu, vhodný je napríklad nordic walking, ľahká turistika alebo jazda na bicykli. K celkovému posilneniu a pretiahnutiu tela prispieva aj joga pre seniorov.