Ako sa lieči zápal močových ciest

Ako sa lieči zápal močových ciest

Publikované: 15.05.2016

Zobrazenie: 21057

Musíte si poradiť so zápalom močových ciest a netušíte ako? Ako prebieha jeho liečba? Pripravili sme pre vás prehľad, ktorý vám túto problematiku objasní.

S močovými infekciami sa počas svojho života stretne každá druhá žena, u mužov sa tieto zápaly objavujú častejšie po 60. roku v spojitosti s problémami s prostatou. Liečba akútneho zápalu močových ciest trvá obyčajne 3-5 dní. 

Antibiotiká nie sú vždy nutné

Diagnostiku zápalu močových ciest robí praktický lekár, urológ alebo gynekológ. Zápal je diagnostikovaný vo chvíli, keď sa v moči nachádza významné množstvo baktérií a súčasne sa objavia charakteristické príznaky. Obidve tieto podmienky musia byť splnené súčasne. K lekárovi by sme mali ísť vo chvíli, keď pocity pálenia pri močení a bolesti brucha trvajú dlhšie než 24 až 36 hodín a ak sa v moči objaví krv a pálenie sprevádzané výtokom z pošvy alebo penisu. 

Ako si môžeme už pri zaregistrovaní prvých príznakov pomôcť sami? Dôležité je dodržovať pravidelný pitný režim, a to predovšetkým v letnom období, ďalej byť v pokoji a v teple (v teple by mala byť najmä oblasť podbrušia a chrbta v oblasti obličiek).

Zásady správnej liečby:

  • pokiaľ lekár nasadí antibiotiká, vždy ich berte po určenú dobu a nevysadzujte ich skôr
  • dodržujte pitný režim (počas zápalu treba vypiť 3-4 litre tekutín)
  • ak sa infekcia vyskytne 3 a viackrát do roka, treba naplánovať s urológom komplexnejšiu liečbu (napr. v podobe dlhodobého užívania nízkych dávok antibiotík a imunoterapie)

Na zápal močových ciest je vhodný aj urologický čaj. Ďalej pomáhajú rôzne rastlinné extrakty, ktoré sa dajú užívať aj preventívne.

Pokiaľ vám lekár predpíše antibiotiká, dôležité je dobrať celé balenie práve preto, aby sa infekcia znovu nevrátila. Zákernosť zápalu močových ciest totiž spočíva v tom, že ak sa raz objaví, rád sa opakovane vracia. Ak vás boli aj chrbát v oblasti bedrovej chrbtice, lekár bude musieť zhodnotiť i funkciu obličiek. To je možné na základe odobratia krvi a jej analýzy, ako aj ultrazvuku obličiek, močovej rúry a mechúra.

Ak teda zápal močových ciest podceníte, nenavštívite včas lekára alebo nedodržujete riadne liečbu, môžu nastať komplikácie. Bez riadneho liečenia antibiotikami sa množenie baktérií nezastaví a tie sa začnú šíriť z močového mechúra hore do obličiek. Okrem toho je zápal obličiek nebezpečný pre deti, starších ľudí a tehotné ženy, pretože u nich existuje riziko zlyhania funkcie obličiek. Navyše ženy, ktorým sa zápaly často vracajú a nevenujú im pozornosť, sa vystavujú riziku neplodnosti.

Baktérie v močových cestách útočia
02.04.2014

Baktérie v močových cestách útočia

Termín infekcia močových ciest je možné používať pre viaceré klinické stavy: od bezpríznakovej prítomnosti baktérií v močových cestách až po závažnú infekciu obličiek.
Je to jedna z najčastejších príčin návštevy praktického lekára a spoločne s respiračnými infekciami patria k najčastejším zápalovým ochoreniam, ktoré sa v priebehu života vyskytujú u žien i u mužov.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 5099
Aké látky pomáhajú pri zápale močových ciest
24.05.2016

Aké látky pomáhajú pri zápale močových ciest

Zápal močového mechúra postihuje častejšie ženy než mužov, a to pre odlišné anatomické stavby močového ústrojenstva. V Českej republike prekonalo niekedy zápal močových ciest 70 percent žien a 15 percentám sa zápaly opakovane vracajú.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 9144
Zápal
17.05.2016

Zápal

Zápal je obranná reakcia organizmu na rôzne druhy poškodenia. Často súvisí s oslabenou imunitou. Prečítajte si o najčastejších typoch zápalov a ako sa im dá predchádzať.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 578
Príznaky zápalu  močových ciest
08.06.2016

Príznaky zápalu močových ciest

Medzi prvé príznaky zápalu močových ciest patrí bolesť v podbruší. Človeka tiež často nutká na močenie, ale s produkciou iba malého množstva moču. Ďalej pri močení môžeme cítiť nepríjemne rezavú a pálivú bolesť, najmä ku koncu močenia.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 44261