Potravinové intolerancie – keď sú potraviny naším nepriateľom.

Potravinové intolerancie – keď sú potraviny naším nepriateľom.

Každému sa niekedy stane, že mu aj to najobľúbenejšie jedlo jednoducho „nesadne“. Nemusí ísť iba o tráviace problémy, príznaky môžu byť veľmi pestré a postihovať rôzne časti tela. Ak sa ťažkosti po konzumácii istých pokrmov opakujú, môže za tým byť potravinová intolerancia. Okrem mlieka, histamínu, prípadne lepku nás môže potrápiť aj ovocný cukor - fruktóza.

Účinná pomoc pri zažívacích ťažkostiach

Účinná pomoc pri zažívacích ťažkostiach

Máte po jedle vždy pocit nafúknutého, plného brucha alebo bolesti v nadbruší? Nepríjemné tráviace ťažkosti vás môžu unavovať, môžete pociťovať nevoľnosť, pálenie záhy alebo nechuť do konzumácie ďalšieho jedla. Čo pomáha pri dyspepsii a aká je jej liečba?

Stop nadúvaniu a plynatosti
15.03.2020

Stop nadúvaniu a plynatosti

Nadúvanie trápi až 30 % populácie, od dojčiat po seniorov. Väčšinou ide o krátkodobý problém, ktorý je reakciou na nejakú diétnu chybu. Bolesť, pocit nafúknutého brucha, grganie a plynatosť, to všetko môžu byť prejavy nadúvania. Zdravému človeku denne odchádza okolo jedného litra plynu. Ak sa plyn nevstrebe alebo neodchádza von prirodzenou cestou, objavujú sa práve nadúvanie a plynatosť. Máme pre vás nielen tipy na zmiernenie nadúvania a plynatosti, ale aj zoznam potravín, ktoré môžu nadúvanie spôsobovať.

Hnačka môže varovať pred vážnou chorobou

Hnačka môže varovať pred vážnou chorobou

Nejakú tú hnačku prekonal asi každý z nás. Dlhé hodiny strávené na toalete v kŕčoch, ktoré nám obracajú vnútornosti naruby, a keď sa každá minúta zdá byť nekonečnou, sú zážitkom, ktorý by sme nepriali hádam ani svojmu nepriateľovi. O podobné patálie si často koledujeme tým, že zjeme niečo nevhodné (napríklad nedostatočne tepelne spracované mäso alebo kontaminované potraviny). Niekedy však hnačka môže signalizovať aj niečo oveľa závažnejšie.

Bez zápchy je život ľahší

Bez zápchy je život ľahší

Nafúknuté brucho, tlak v podbruší, obťažné vyprázdňovanie. Tieto ťažkosti trápia asi 30 % ľudí, ženy pritom oveľa častejšie než mužov. Stačí však pár úprav v životospráve a život bude razom ľahší – a to doslova.