Udržte rovnováhu vášho črevného mikrobiomu. Zdravá strava, pohyb a pravidelný príjem tekutín môže byť polovicou úspechu. S detoxikáciou organizmu však buďte veľmi pozorní, zvoľte iba kvalitné a starostlivo vybrané, tradične používané byliny!
Účinná pomoc pri zažívacích ťažkostiach
04.02.2021

Účinná pomoc pri zažívacích ťažkostiach

Máte po jedle vždy pocit nafúknutého, plného brucha alebo bolesti v nadbruší? Nepríjemné tráviace ťažkosti vás môžu unavovať, môžete pociťovať nevoľnosť, pálenie záhy alebo nechuť do konzumácie ďalšieho jedla. Čo pomáha pri dyspepsii a aká je jej liečba?

Trápia vás zvláštne príznaky? Možno máte histamínovú intoleranciu
16.11.2020

Trápia vás zvláštne príznaky? Možno máte histamínovú intoleranciu

Možno máte vo svojom okolí niekoho alebo sami pociťujete zvláštne príznaky a doteraz ste neidentifikovali ich pôvod. Čo ak máte histamínovú intoleranciu? Zistiť, či máte toto ochorenie, nie je vôbec jednoduché. Najčastejšie je určené zo vzorky krvi, ktorú vám odoberie alergológ. No to vôbec nie je koniec príbehu – pacient je často vystavený množstvu informácií o histamínovej diéte, v ktorých sa stráca. My vám prinášame základné informácie, ktoré by ste mali vedieť, ak vám náhodou diagnostikujú intoleranciu na histamín.

Jedálniček pri črevnej chrípke
21.04.2020

Jedálniček pri črevnej chrípke

Gastroenteritída, ľudovo povedané črevná chrípka. Cez svoje označenie nemá gastroenteritída s chrípkou žiadnu spojitosť, býva len takto označovaná. Gastroenteritída je zápal žalúdka a čriev, sprevádzaný vracaním a hnačkou. Ochorenie spôsobujú vírusy, baktérie alebo parazity, ktoré do organizmu môžu preniknúť najčastejšie prostredníctvom skazeného alebo nesprávne pripraveného jedla. Aj keď ide o ochorenie dobre liečiteľné, je dobré vedieť, ako na ne. Základom liečby je totiž dostatok tekutín a vhodná strava. Čo jesť a piť pri črevnej chrípke, aby sme boli čo najskôr fit?

Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepriateľ čriev
18.03.2020

Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepriateľ čriev

Bolesti brucha, krv v stolici, hnačka či úbytok na váhe, to sú najčastejšie príznaky Crohnovej choroby. Priebeh je pomalý a nenápadný, ale o to zradnejší. Crohnova choroba patrí k zápalovým ochoreniam tráviacej trubice s neznámou príčinou vzniku. V súčasnosti nemožno Crohnovu chorobu úplne vyliečiť. Aj keď príčina ochorenia zatiaľ nebola jednoznačne preukázaná, je isté, že vplyv má rad faktorov. Ako jej nešpecifické počiatočné príznaky odhaliť a možno tomuto zradnému ochoreniu predísť?

Črevná chrípka u detí, na čo si dať pozor
18.03.2020

Črevná chrípka u detí, na čo si dať pozor

Črevná chrípka je pomerne bežné ochorenie. Ak na črevnú chrípku ochorejú deti, neradno ochorenie podceňovať. Nutné je dbať predovšetkým na dostatočný pitný režim, pretože črevná chrípka môže spôsobiť veľmi závažnú dehydratáciu organizmu. Práve deti sú častými pacientmi s touto diagnózou. V detskom kolektíve sa ľahko šíria vírusy a baktérie spôsobujúce črevnú chrípku, ktorá malým pacientom a ich rodičom spôsobí veľmi nepríjemné dni. Aké sú prejavy ochorenia a aké dodržiavať zásady, aby bol detský pacient čo najskôr fit?

Stop nadúvaniu a plynatosti
15.03.2020

Stop nadúvaniu a plynatosti

Nadúvanie trápi až 30 % populácie, od dojčiat po seniorov. Väčšinou ide o krátkodobý problém, ktorý je reakciou na nejakú diétnu chybu. Bolesť, pocit nafúknutého brucha, grganie a plynatosť, to všetko môžu byť prejavy nadúvania. Zdravému človeku denne odchádza okolo jedného litra plynu. Ak sa plyn nevstrebe alebo neodchádza von prirodzenou cestou, objavujú sa práve nadúvanie a plynatosť. Máme pre vás nielen tipy na zmiernenie nadúvania a plynatosti, ale aj zoznam potravín, ktoré môžu nadúvanie spôsobovať.

Jarný detox s rozumom
17.02.2020

Jarný detox s rozumom

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.