Nebojte sa urológa, chlapi!

Publikované: 01.04.2014

Len 6 % slovenských mužov chodí na urologické prehliadky. Ignorujú svoju prostatu dovtedy, kým im poriadne nepriškrtí močovú rúru.
Podľa prof. MUDr. Jána Klimenta, CSc., predsedu Slovenskej urologickej spoločnosti, je preventívne vyšetrenie prostaty jediným spôsobom, ako včas diagnostikovať vyliečiteľné štádium ochorenia na rakovinu prostaty. Preventívne vyšetrenie prostaty síce plne hradia zdravotné poisťovne, odhodlá sa naň však len skutočne malé percento slovenských mužov. Najviac svoju prostatu ignorujú chlapi v Banskobystrickom kraji, kde ich ročne na „preventívku“ nepríde ani tisícka.

Nielen rakovina prostaty je však dôvod na návštevu urológa. Najčastejším nezhubným urologickým ochorením mužov je nezhubné zväčšenie prostaty, tzv. benígna prostatická hyperplázia. V minulom roku sa na ňu liečilo asi 75-tisíc Slovákov.

Príčiny zväčšovania prostaty u mužov v „prostatickom veku“ sú multifaktoriálne, svoju úlohu tu zohráva starnutie, hormonálna stimulácia, imunitné i zápalové mechanizmy, genetické faktory a rasa, výživa. Nezhubné zväčšovanie prostaty má v podobe ťažkostí s močením veľmi podobné príznaky ako rakovina. Preventívne prehliadky u urológa by teda po 50. roku života mali byť samozrejmosťou. Ak sa medzi prvostupňovými príbuznými vyskytol karcinóm prostaty, potom poisťovňa hradí „preventívku“ už od 40. rokov! Je bezbolestná a môže zachrániť život! Pomôcť môžu tiež prírpavky či lieky.

Výskyt nezhubného zväčšovania prostaty

40-50 roční muži                14 %

50-60 roční muži                 24 %

60-70 roční muži                 43 %

70-80 roční muži                 40 %

Kraj

Počet preventívnych urologických prehliadok za rok

Žilinský kraj

Trenčiansky kraj

Nitriansky kraj

Prešovsky kraj

Trnavský kraj

Bratislavský kraj

Košický kraj

Banskobystrický kraj

SLOVENSKO SPOLU

16 203/ 6 % populácie mužov SR

ZDROJ: Slovenská urologická spoločnosť. Údaje sú za rok 2011.

www.prostenal.sk