👉👉 POZOR !!! Zľavy až 30% sú tu! NOVOROČNÉ ZĽAVY SÚ UŽ V PLNOM PRÚDE! 👈👈
Budete mať prváčika? Pripravte sa včas!

Budete mať prváčika? Pripravte sa včas!

Publikované: 03.05.2012

Zobrazenie: 0

Aj keď deti ešte stále majú prázdniny, čoskoro sa otvoria školské brány a aj malí prváčikovia zasadnú do školských lavíc. Rodičia budúcich prváčikov sú istotne nervózni a majú plnú hlavu otázok – najmä tí, ktorých tento životný krok čaká prvýkrát. A plní očakávaní a otázok budú aj naši malí školáci. Ako sa teda pripraviť na nástup našich detí do školy?

„Školské“ nákupy začnite včas

Najhoršie, čo môžete urobiť, je nechať si všetku prípravu do školy na posledné prázdninové dni. Radšej začnite už teraz. Pozrite si zoznam pomôcok a zošitov, ktoré bude váš prváčik potrebovať do školy a postupne tieto veci nakupujte (zoznam zvyčajne rodičia dostanú zo školy, alebo ho nájdete na internetovej stránke danej základnej školy). Ak sa vám nechce chodiť po obchodoch, stále je tu možnosť ušetriť si čas a nakúpiť zošity i ostatné školské pomôcky cez internet. Uistite sa, že vám nič zo zoznamu nechýba, aby ste to nemuseli naháňať na poslednú chvíľku, čím by ste len zbytočne zvyšovali nervozitu a stres. Okrem školských potrieb a pomôcok často kupujú rodičia svojim deťom aj zopár kúskov oblečenia a obuv do školy. Určite bude vaše dieťa potrebovať aj prezuvky a úbor na cvičenie. Samozrejmosťou je školská taška, ktorú treba mať takisto pripravenú. Prípadne si ju v rámci prípravy do školy môže ísť s vami vybrať aj váš budúci školák.

Rozprávajte sa

Nestačí pripraviť len všetky potrebné veci do školy. Pre dieťa, ktoré si doteraz užívalo bezstarostné dni plné hier a zábavných aktivít a popoludnia s kamarátmi, bude nástup do školy veľkou zmenou. A bude to aj zmena pre rodičov. Rozprávajte sa so svojím prváčikom o tom, čo bude v škole robiť, čo všetko sa naučí a koľko nových kamarátov si zasa nájde. Vysvetlite mu, že po škole bude mať aj nejaké tie povinnosti a až potom sa bude môcť hrať. O škole hovorte len pozitívne a dieťa zbytočne nestrašte, aby ste v ňom nevytvárali obavy. Dieťa by sa malo do školy tešiť, i keď je pravdepodobné, že prváčik bude spočiatku i dosť ustráchaný, kým si zvykne na nové prostredie. Je dobré pripraviť sa na to, že budete ako rodičia musieť pomáhať svojmu dieťaťu s domácimi úlohami a prípravou do školy. Môžete tiež pomaly zvažovať, aké krúžky by sa pre vášho drobca hodili a čo by sa mu páčilo.

Iná príprava

Veľa prváčikov nastupuje do školy s nie celkom čistou výslovnosťou. Niektoré veci sa doladia počas školy, no je dobré precvičovať s vaším budúcim prváčikom výslovnosť jednotlivých slabík, ak s tým má problémy. Mnohé deti chodia na logopédiu, no veľa práce musia urobiť rodičia sami, keď s dieťaťom poctivo cvičia i doma. Venujte aj tieto posledné prázdninové dni nejaký čas cvičeniu problematických slabík, aby malo vaše dieťa menej problémov neskôr v škole. Ďalší bod prípravy do školy môže spočívať v zavedení určitého denného režimu. Veľa detí chodí cez prázdniny spávať v pomerne neskorom čase.

Aby potom nezažili prváčikovia veľký šok, keď zrazu od septembra budú musieť chodiť spávať skoro, je dobré ich na to pripraviť vopred. Skúste im vysvetliť, že do školy budú ráno vstávať a preto sa potrebujú dostatočne vyspať, aby to v škole zvládali čo najlepšie. Začnite svoje dieťa ukladať skôr, aby si na to malo čas zvyknúť. Pokiaľ je vaše dieťa ešte pomerne nesamostatné, snažte sa to doladiť. Vysvetlite mu, že sa bude musieť zvládať samo obliekať, obúvať a podobne a podporujte ho v samostatnosti. Ak obaja rodičia chodia do práce a nebudú stíhať vyzdvihovať svojho prváčika zo školy, treba sa dohodnúť na riešení tejto situácie. Prváčik môže zostávať v školskej družine či klube, alebo ho zo školy môžu vyzdvihovať starí rodičia prípadne niekto iný z vašich známych.