Vitamín D môže uchrániť vaše deti pred depresiami

Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresíVedci tvrdia, že deti s nízkou hladinou vitamínu D častejšie trpia depresiami. Tie deti, ktoré majú vyššie hladiny tohto „slnečného vitamínu“, ako sa tiež vitamínu D hovorí, majú o 10 % nižšie riziko, že sa u nich vyvinú nejaké psychické zdravotné problémy. Tieto zistenia pochádzajú zo štúdie, ktorú urobili na univerzite v Bristole.

25.5.2012

Množstvo vitamínu D u detí môže byť zvýšené pravidelnou konzumáciou tučných rýb (napríklad tuniaka) a dostatočným pobytom na slnku (vitamín D sa totiž tvorí v koži práve pôsobením slnečného žiarenia).

Štúdia sa zamerala na hodnoty vitamínu D u viac ako 2 700 detí vo veku 9 a 13 rokov. Tie, ktoré mali najnižšie hladiny vitamínu D,  vykazovali vo väčšej miere známky depresie. Deti s vyššími hladinami tohto vitamínu vykazovali pokles príznakov depresie v období dospievania. Štúdia sa zaoberala hodnotami dvoch foriem vitamínu D – D2 a D3 – a zistilo sa, že najsilnejšiu spojitosť s antidepresívnymi účinkami má vitamín D3.

Aj keď sa vitamín D3 nachádza v tučných rybách (ale aj v pečeni, vaječnom žĺtku a v mlieku), strava ponúka veľmi málo živín, ktoré tento vitamín môžu dostať do krvného riečiska.

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.