Vitamín D by mohol mať priaznivý vplyv na podporu zdravej mužskej reprodukcie

Podľa novej štúdie vedcov z univerzity v Copenhagene by vitamín D mohol mať kľúčový význam pre zdravú mužskú reprodukciu. Štúdia, ktorej sa zúčastnili tri stovky zdravých mužov, ukázala pozitívny vzťah medzi pohyblivosťou spermií a hladinou vitamínu D v sére.

30.11.2011

Dr. Martin Blomberg Jensen z copenhagenskej univerzity hovorí: „Pokiaľ ide o zvieratá, je známe, že nedostatok vitamínu D vedie k znižovaniu počtu spermií a aj k zníženiu ich motility.“

Prednedávnom sa zistilo,  že receptor vitamínu D a všetky metabolické enzýmy sú prítomné v mužských semenníkoch a spermiách. Teraz sa laboratórne preukázalo, že vitamín D je dôležitý pre ľudské spermie, a to tým, že indukuje ich pohyblivosť.

Muži s vysokou hladinou vitamínu D (viac ako 75 nmol/l) mali preukázateľne  vyššiu pohyblivosť spermií v porovnaní s mužmi, ktorí mali vitamínu D nedostatok (menej ako 25 nmol/l). Jensen hovorí: „Tieto poznatky však nie sú dostačujúce pre určenie, či vitamín D môže zlepšovať kvalitu spermií u normálnych alebo neplodných mužov. Táto štúdia je jedna z mnohých, ktoré dokazujú, že vitamín D je potrebný pre mužskú plodnosť.“

Vedci uvádzajú, že je potrebný ešte ďalší výskum pre poznanie významných faktorov a tiež ďalšie štúdie kontrolované placebom na objasnenie, či vitamín D je prínosom pre neplodných mužov.

Neexistuje žiadny známy spôsob liečby vedúci k zlepšeniu kvality spermy, overený randomizovanými klinickými štúdiami. Mnoho zdrojov často uvádza pozitívny vzťah medzi rôznymi druhmi liečby (napr. užívanie antioxidantov, zinku, rôznych vitamínov) a kvalitou semena. 

Napríklad kvalita spermy dánskych mužov je veľmi nízka a je dôvodom vysokého počtu problémov s plodnosťou, ktoré majú dánske páry.

Jensen dodáva: „V niektorých krajinách dosiahla kvalita spermy takú nízku úroveň, že stále väčšie množstvo mladých mužov je práve neplodnosťou ohrozené.“

Dánsko a Nórsko majú najvyšší výskyt rakoviny semenníkov na svete a dánski i nórski muži majú aj zhoršenú kvalitu spermy. Napríklad v Dánsku sa až 10 % detí rodí pomocou asistovanej reprodukcie.

Zdroj: Oxford Journal of Human Reproduction .

Názov: Vitamin D is positively associated with sperm motility and increases intracellular calcium in human spermatozoa.

Autori: Martin Blomberg Jensen, Poul Bjerrum, Torben Jessen, John Nielsen, Ulla Joensen, Inge Olesen, Jørgen Petersen, Anders Juul 1, Steen Dissing and Niels Jørgensen.

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.