Priaznivý účinok guarany

Publikované: 22.11.2011

Každodenné užívanie guarany môže viesť k redukcii metabolického ochorenia včítane vysokého krvného tlaku, obezity a metabolického syndrómu. Štúdia publikovaná v časopise Phytotherapy Research preukázala spojenie medzi každodenným užívaním guarany a antropometrickými a biochemickými markermi.

Rastlina guarana (Paullinia cupana) je známa pre svoj vysoký obsah kofeínu i rôznych bioaktívnych látok, vrátane tanínov, saponínov, katechínov, epikatechínov a proantokyanidínov.

Predchádzajúce štúdie preukázali pozitívny vplyv guarany na metabolizmus lipidov, podporu chudnutia a na zvýšenie energetického výdaja. Predmetom novej štúdie bola analýza vzťahu medzi užívaním guarany a výskytom obezity, vysokého krvného tlaku, diabetu 2. typu u starších osôb. Štúdie sa zúčastnilo 637 starších účastníkov (60 rokov a viac). Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín – jedna skupina užívala v minulosti guaranu, druhá nie.

Konzumácia guarany bola negatívne spojená s metabolickým ochorením. Muži, ktorí pravidelne užívali guaranu, mali menší obvod pásu a ženy užívajúce guaranu mali nižšiu hladinu cholesterolu v krvi. Prevalencia vysokého krvného tlaku, obezity a metabolického syndrómu bola nižšia v skupine užívajúcej guaranu.

Zdroj: Phytotherapy Research
Publikované online, doi: 10.1002/ptr.3437
“Habitual Intake of Guaraná and Metabolic Morbidities: An Epidemiological Study of an Elderly Amazonian Population”
Autori: C. da Costa Krewer, E.E. Ribeiro, E.A.M. Ribeiro, R.N. Moresco, et al.