CLA môže uvoľniť dýchacie cesty u astmatikov

Výživové doplnky na každodenné použitie obsahujúce CLA (konjugovaná kyselina linolová) môžu mať pozitívne účinky na hyperreaktivitu dýchacích ciest u astmatikov. Denná dávka 4,5 g CLA výrazne zredukovala hyperreaktivitu dýchacích ciest a mala tiež priaznivý účinok na telesnú hmotnosť a hladinu adipokínov, čo sú cytokíny produkované v tukových tkanivách.

23.3.2011

CLA (konjugovaná kyselina linolová) je mastná kyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mäse hovädzieho dobytku a v mliečnych produktoch. V dôsledku zmien stravovacích zvykov v západných krajinách sa priemerný príjem CLA znížil. Pre zákazníkov sú prijateľnejšie nízkotučné verzie mliečnych výrobkov, z ktorých boli odstránené tuky a s nimi aj CLA.

Výskumní pracovníci sledovali 28 osôb s nadváhou trpiacich ľahkou astmou vo veku od 19 do 40 rokov, ktoré sa zúčastnili prospektívnej, randomizovanej, dvojito zaslepenej a placebom kontrolovanej štúdie. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín, z ktorých jednej bolo denne podávaných 4,5 gramov CLA a druhej rovnaké množstvo placeba počas 12 týždňov.

Po ukončení výskumu vedci zaznamenali výrazné zlepšenie hyperreaktivity dýchacích ciest (AHR), čo bolo tiež sprevádzané výrazným zlepšením schopnosti znášať náročnú telesnú aktivitu. Okrem týchto výsledkov boli u pacientov v skupine užívajúcej CLA zaznamenané lepšie hodnoty BMI s priemerným znížením 0,5 kg/m2 v porovnaní s priemerným nárastom o 0,8 kg/m2 v skupine užívajúcej placebo.

Zdroj: Clinical & Experimental Allergy
Júl 2010, zväzok 40, strany 1071 – 1078
“Conjugated linoleic acid improves airway hyper-reactivity in overweight mild asthmatics”
Autori: R. MacRedmond, G. Singhera[1], S. Attridge, M. Bahzad, C. Fava, Y. Lai, T. S. Hallstrand, D. R. Dorscheid

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.