Vitamín D môže znížiť riziko vzniku srdcového ochorenia a cukrovky u starších ľudí

Ľudia stredného veku a staršie osoby s vysokou hladinou vitamínu D môžu mať o 33 percent nižšie riziko srdcového ochorenia.

1.4.2010

Výskumníci urobili systematický prehľad metaanalýz skúmajúcich vzťah medzi hladinou vitamínu D a kardiometabolickými poruchami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes mellitus 2. typu a metabolický syndróm.

Vedeckí pracovníci preskúmali vedeckú literatúru a identifikovali 28 observačných štúdií publikovaných v rokoch 2004 až 2009. Podľa analýzy bola najvyššia hladina vitamínu D spojená s 33-percentným znížením rizika kardiovaskulárneho ochorenia, s 55-percentným znížením rizika vzniku diabetu 2. typu  a 51-percentným znížením rizika rozvoja metabolického syndrómu.

Zdroj: Maturitas
Volume 65, Issue 3, Pages 225-236
“Levels of vitamin D and cardiometabolic disorders: Systematic review and meta-analysis”
Autori: J. Parker, O. Hashmi, D. Dutton, A. Mavrodaris, S. Stranges, N.-B. Kandala, A. Clarke, O.H. Franco

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016