Vysoký príjem vápnika môže predlžovať vek mužov

Publikované: 11.03.2010

Nová štúdia zo Švédska uvádza, že príjem vápnika nad odporúčané denné množstvo môže znížiť riziko úmrtia na srdcové ochorenia a rakovinu o 25 percent.

Vedeckí pracovníci analyzovali dáta 23 366 švédskych mužov vo veku medzi 45. až 79. rokom. Títo muži neužívali doplnky stravy. Medzi rokmi 1998 a 2007 bolo dokumentovaných 2 358 úmrtí, z toho 819 na kardiovaskulárne choroby a 738 úmrtí na rakovinu.

Najvyšší priemerný príjem vápnika, takmer dvojnásobok odporúčanej dennej dávky, bol spojený s 25-percentným znížením celkovej úmrtnosti v porovnaní s najnižším priemerným príjmom. Závery tejto štúdie sú v súlade s nálezmi z iných štúdií, ktoré uvádzajú, že vápnik môže znižovať krvný tlak a znižuje tak riziko hypertenzie.  Nadmerný príjem vápnika však môže zhoršiť funkciu obličiek a negatívne ovplyvniť vstrebávanie iných minerálov. Horná prípustná hranica na príjem vápnika je 2 500 miligramov.

Zdroj: American Journal of Epidemiology
Publikované online, doi:10.1093/aje/kwp467
“Dietary Calcium and Magnesium Intake and Mortality: A Prospective Study of Men”
Autori: J. Kaluza, N. Orsini, E.B. Levitan, A. Brzozowska, W. Roszkowski, A. Wolk